Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych wzięli udział w prelekcji oraz warsztatach dotyczących Synagogi i jej znaczenia w kulturze żydowskiej. Spotkanie poprowadziły ambasadorki reprezentujące projekt pn. Ambasadorki i Ambasadorzy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - pani Maria Bednarska oraz dr Grażyna Barwinek.
W drugiej części pierwszego dnia Festiwalu odbył się marsz pamięci szlakiem miejsc związanych historycznie z narodem żydowskim. Młodzież szkolna udała się ulicami Chęcin w kierunku Synagogi, dawnego domu Rabina, Mykwy oraz Kirkutu - cmentarza żydowskiego. Marsz poprowadzili p. Maria Bednarska, p. Grażyna Barwinek oraz p. Konrad Szymański. Dziękujemy młodzieży za aktywny udział w dzisiejszej, "żywej" lekcji historii. Zapraszamy do udziału w kolejnych dniach chęcińskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.
16.09 XVI Festiwalu Żydowskiego to dzień kulinarny, dzień konkursów pokarmów koszernych, (w konkursie wzięła udział Krystyna słuchaczka Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku) to wspomnienia z życia Marka Edelmana. Sponsorzy, młodzież szkolna pod kierunkiem Pani dr Grażyny Barwinek i pracowników Centrum Kultury i Sportu przygotowali koszerny poczęstunek dla wszystkich obecnych osób przybyłych na spotkanie. Mogliśmy spróbować chałki, czulent, pierogi, mace.., rogaliki, ciasteczka, ciasto marchewkowe, ryba, smalec gęsi. To wszystko dla ciała, przysmakiem dla duszy był teatr z Kraśnika.
XVI Festiwal Kultury Żydowskiej obchodzony w niedzielę 17.09.2023 r to trzeci dzień festiwalu, który odbył się na Rynku Górnym w Chęcinach. Pogoda dopisała, publiczność też. Była piękna prezentacja taneczna uczniów że szkół w Chęcinach, Bolminie i Tokarni. Piękny występ dzieci z zespołu "Uśmiech" z WDK w Kielcach. Publiczność nagrodziła Dzieci z zespołu " Uśmiech" na stojąco bardzo wielkimi i zasłużonymi brawami. Występ był piękny, dopracowany, chciałoby się jeszcze raz zobaczyć. Ciekawy był też występ Teatru Grodzkiego w Chęcinach z udziałem naszych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach. Nasz występ w reżyserii Doroty i Artura Anyżów to humorystyczne skecze żydowskie (szmoncesy, cymesy), które miały wprowadzić trochę uśmiechu i zabawy. Chyba udało się, bo zostaliśmy nagrodzeni wielkimi brawami, to wyraz, że publiczności podobał się nasz występ. Na zakończenie grał i śpiewał Zespół Klezmerski "Szalom Chełm ". Dziękujemy publiczności za obecność i atmosferę na widowni. Dziękujemy Pani Dyrektor Renacie Janusz i zespołowi pracowników Centrum Kultury i Sportu za przygotowania tej pięknej niedzielnej imprezy.
Notatka Marta Syzdół, zdjęcia M. Syzdół, H. Król