Impresjonizm (fr. impressionisme) oznacza ,, wrażenie, odbicie". Początek impresjonizmu to lata 60 XIX wieku, kiedy to grupa zbuntowanych studentów akademii sztuk pięknych sprzeciwiła się tradycyjnemu, realistycznemu malarstwu jakie panowało od XVI wieku. Nazwa „impresjonizm" pochodzi od obrazu Claude Moneta „Impresja - wschód słońca". Był to najsłynniejszy obraz XIX wieku, który utorował drogę temu kierunkowi malarstwa. Celem impresjonistów było uwolnienie się od dziedzictwa epoki romantyzmu, tematów biblijnych, mitologicznych. Uważali, że obraz ma być oknem na świat, starali się uchwycić nieustannie zmieniającą się rzeczywistość i utrwalić na płótnie subiektywne, ulotne wrażenia, jakie w nich wywoływała dana chwila. Wychodzili w plener i malowali pejzaże oraz radosne sceny rodzajowe.
Potrzebowali swobody twórczej i wyrażali to swoistymi środkami. Impresjoniści korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy, unikali czerni. Farby nakładali ciapkami na obraz i wówczas je mieszali chcąc uzyskać zamierzony efekt, odrzucając kontury. Impresjoniści przywiązywali dużą wagę do roli światła, kąta widzenia, nastroju jaki chcieli uwiecznić na płótnie. Zafascynowanie naturą światła wynikało z postępów w dziedzinie optyki i rozwoju fotografii, która też rejestrowała chwilę. Treść obrazu miała mniejsze znaczenie, ważna była forma, uchwycenie ulotności wrażenia, rozjaśniona paleta barw i zalanie światłem. Często obrazy impresjonistów pokazywane na wystawach, oglądane przez wiele osób, wywoływały skandale, ponieważ przedstawiały znane osoby lub kurtyzany, czy służące. Tak to słynny obraz Edwarda Maneta ,,Śniadanie na trawie" wywołując skandal stał się początkiem sztuki nowoczesnej.Najważniejszymi przedstawicielami impresjonizmu byli: Claude Monet, Edward Manet, August Renoir, a w Polsce: Olga Boznańska i Leon Wyczółkowski. Mieliśmy możliwość zobaczyć na ekranie wiele obrazów tego okresu, np.: EDWARD MANET: „Koncert w Tuileriach”, „Śniadanie na trawie", „Olimpia," „Martwy torreador," „Balkon”, „Lektura", „Autoportret”, „Bar w Folies – Bergere”.
CLAUDE MONET: ,,Impresja - wschód słońca," „Ogrody”, „Dama z parasolką," „Stogi”, „Białe lilie”, „Irysy w Giwerny ", „Wenecja", „Camille Monet w ogrodzie”, „Katedra w Rouen”, „Pałac Dożów”.
AUGUST RENOIR: „Diana," „Państwo Sisleyowie”, „Kwiaty," „Spacer," „Kobieta algierska," „Toaleta," „Loża," „W ogrodzie”, „Portret dziewczynki," „Huśtawka”, ,,Małe cyrkówki”, ,,Śniadanie wioślarzy," ,,Autoportret”, „Akt w świetle słońca”, „Madam Charpentier z córkami”, „Rodzina artysty”, „Rodzina Belelli”, „Szkoła tańca”.
Mimo, że impresjonizm nie trwał zbyt długo, to pozostawił olbrzymią ilość wspaniałych, bezcennych dzieł znajdujących się w największych muzeach świata.
Notatka z wykładu Wanda Polańska słuchaczka CHUTW
Zdjęcia Józef Łysak