W czwartek 22. 03. 2018 r. w godzinach porannych grupa 42 osób, słuchaczy naszego Uniwersytetu wraz ze starostą - koleżanką Krysią i opiekunką grupy Tereską wyruszyła na wycieczkę.

Około godziny 9 dotarliśmy do naszego pierwszego celu Rezerwatu Archeologicznego Krzemionki Opatowskie. Wraz
z przewodnikiem zeszliśmy do kopalni krzemienia pasiastego. Mogliśmy zobaczyć w jaki sposób setki lat wcześniej nasi przodkowie wydobywali ten niezwykły i piękny surowiec. Było tam chłodno, wilgotno i ciemno, ale na szczęście drogę oświetlały nam lampy. Podczas turystycznej trasy udaliśmy się do zrekonstruowanej neolitycznej wioski z chatami, lepiankami i paleniskiem, oraz wyposażeniem używanym w epoce kamienia.

    

   

Pogoda była wymarzona. Słoneczne, bezchmurne niebo i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień. Około południa rozpoczęliśmy naszą wizytę w Opatowie, gdzie największą atrakcją miasteczka jest podziemna trasa turystyczna. Powstała ona na bazie układu dawnych piwnic kupieckich z XV i XVII wieku położonych na różnych poziomach połączonych korytarzami i schodami. Następnie wyruszyliśmy podziwiać Opatowską Kolegiatę pod wezwaniem św. Marcina z Tours, która zajmuje wyjątkowe miejsce wśród zabytków architektury romańskiej w Polsce. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o malowidłach historyczno - batalistycznych umieszczonych na ścianach kościoła, o wyposażeniu kolegiaty, o obrazie Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku. Zobaczyliśmy również renesansowy nagrobek rodziny Szydłowieckich.

   

   

Żegnając kolegiatę udaliśmy się przez Bramę Warszawską do autokaru. Następnie podjechaliśmy do „Krówkarenki” - Kawiarenki Krówki Opatowskiej. I tu na pamiątkę pobytu w Opatowie zakupiliśmy sobie oczywiście ten tradycyjny, regionalny wyrób - Krówki Opatowskie. Z wycieczki wszyscy wróciliśmy zadowoleni i w „słodkich” humorach.

                                                                                                    Słuchaczka Uniwersytetu - Zofia Mołda

                                                                                Zdjęcia Józef Łysak, zdjęcia z Krzemionek Stanisław Król