Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000627051. Swoją działalność opiera na pracy społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej. Działalność naszego uniwersytetu zgodnie z założeniami opiera się na aktywizacji społecznej, intelektualnej, kulturalnej i fizycznej.

Skład Zarządu:

prezes : Zofia Puchała

zastępca prezesa : Stanisław Król 

sekretarz : Zofia Stokowiec

skarbnik : Lucyna Krzysztofik

członkowie : Jadwiga Borowska, Helena Król, Zdzisław Myca, Włodzimierz Puchała, Marta Syzdół.

Komisja Rewizyjna w składzie :

przewodniczący : Maria Znojek

członkowie : Alina Kułagowska, Wiesław Górnicki

Rok 2023 był dla naszego uniwersytetu rokiem bardzo pracowitym obfitującym w liczne wydarzenia i atrakcje. Liczba słuchaczy w 2023 r. to 146 w tym 108 kobiet i 38 mężczyzn na początku roku a na koniec 2023 roku było 168 słuchaczy w tym 43 mężczyzn. Cieszy nas, że liczba słuchaczy znów rośnie, ludzie wychodzą z domów po to aby się spotykać, wyjeżdżać na wycieczki lub wczasy, uczestniczyć w różnych zajęciach. Czujemy potrzebę spotykania się.

Jak powiedział ksiądz Mikołaj Konarski:

Największy dar

to drugi człowiek...

Który daje swoją obecność.

Który jest wsparciem.

Który dotrzymuje słowa.

Na którego zawsze możesz liczyć.

Zarząd to grupa 9 osób i Starostowie grup. To osoby z wielką potrzebą działania. Każdy członek Zarządu i każdy Starosta ma określone zadania, z których wywiązuje się znakomicie.

W roku sprawozdawczym odbyło się 11 spotkań Zarządu i Starostów poszczególnych grup zainteresowań. Tematyka tych spotkań dotyczyła założeń programowych, mających na celu rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej naszych słuchaczy oraz spraw bieżących. Rok 2023 r. rozpoczęliśmy optymistycznie jednak jak zawsze z wielką troską o zdrowie. Działaliśmy zgodnie z planami zapisami w Informatorze. Cały rok akademicki udało się działać bez większych zagrożeń. Okres wakacyjny obfitował w wydarzenia i różnego rodzaju atrakcje. Były to bardzo pracowite wakacje, zrealizowaliśmy trzy projekty oraz zaplanowane Kulturalne Środy Parkowe oraz wczasy krajowe i zagraniczne. Nowy rok akademicki rozpoczęliśmy planowo i bardzo uroczyście. Na rozpoczęcie licznie przybyli zaproszeni goście na czele z burmistrzem i władzami urzędu marszałkowskiego. W holu przed wejściem na salę zorganizowaliśmy wystawę prac z rękodzieła ( prace naszych koleżanek i kolegów są więcej niż piękne , jest się czym chwalić) . Szczyciliśmy się naszymi osiągnięciami z różnych dziedzin działalności przedstawionymi na pięknych fotografiach – wystawa fotograficzna. Nasze osiągnięcia były poparte występami grup: językowej, tanecznej i wokalnej. W roku 2023 wykłady odbywały się w czwartki. Ogółem odbyło się 27 wykładów z różnych dziedzin życia, między innymi : historia, bezpieczeństwo seniorów,zdrowie i jego ochrona, geografia, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ochrona środowiska, psychologia, spotkanie z aktorem, spotkanie z pisarką, rodzinny dom dziecka, jak wygląda budżet gminy, perspektywy rozwoju naszej gminy i inne. W sumie w 2023 roku w wykładach uczestniczyło 2230 osób, co stanowi 51,5 procent ogółu słuchaczy. Wykładowcami byli profesorowie UJK, doktorzy nauk, psychologowie, pedagodzy, lekarze, fizjoterapeuci, pan burmistrz, i nasi słuchacze. Wykłady były zawsze na bardzo wysokim poziomie i budziły wielkie zainteresowanie wśród słuchaczy, stąd tak wysoka frekwencja. Nadmieniam, że wszyscy wykładowcy prowadzili wykłady nieodpłatnie i wyrazili chęć wygłoszenia wykładu w przyszłym roku akademickim. Z każdego wykładu  powstaje na naszej stronie internetowej notatka oraz zdjęcia. Dokumentacja fotograficzna jest zasługą koleżanek Heleny  Król i Marty Syzdół oraz kolegi Stanisława Króla, a notatki z wykładów pisały koleżanki: Anna Żmijewska, Małgorzata Metrycka, Helena Król, Elżbieta Ciepluch, Barbara Grabowska, Marta Syzdół, Bogumiła Karolewska, Irena Górnicka i Wanda Polańska. Wszystkim piszącym i fotografującym bardzo dziękujemy. Starostowie wykładów: Irena Górnicka, Wanda Polańska .Nasi studenci mogą brać udział w wielu zajęciach grupowych, rozwijających indywidualne zainteresowania, takie jak: lektoraty językowe, zajęcia: komputerowe, plastyczne, muzyczne, ruchowe, teatralne, sportowe i turystyczne.

SEKCJE I GRUPY ZAINTERESOWAŃ:

JĘZYK ANGIELSKI. Istnieje grupa języków obcych – starosta grupy Adela Wojciechowska. Zajęcia prowadzi lektor języka angielskiego – mgr Justyna Ramiączek. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny. Było ich 29 godzin, w tym w I semestrze 15 godzin i 14 godzin w drugim semestrze.W języku angielskim uczestniczy grupa licząca 10 osób. Zajęcia Pani Justyna prowadzi bardzo ciekawie z dużym zaangażowaniem. Frekwenkcja to prawie 100%.

GRUPA TANECZNA. Starosta grupy – Barbara Grabowska. Zajęcia prowadzi Pani Dorota Krzysztofik. Odbywają się raz w tygodniu 1 godzinę. Grupa liczy 16 osób. Odbyło się 30 godzin zajęć.Grupa ma swoje osiągnięcia, które z chęcią prezentuje publiczności: - W czerwcu z projektu nauczyliśmy się układu tańca „Bachata”. Projekt został zakończony 28.06.2023 roku pokazem tego tańca. Wystąpiliśmy 10 marca z okazji Dnia Kobiet, wykonaliśmy taniec do melodii M. Lorenca pt. Taniec Eleny. Na zakończeniu roku akademickiego wystąpiliśmy w pięknych strojach z nowym tańcem- walcem. W lipcu z okazji Dni Chęcin zatańczyliśmy walca. Obecnie ćwiczymy nowy taniec, który zaprezentujemy podczas najbliższej sprzyjającej uroczystości.

RĘKODZIEŁO. Starosta Teresa Jurkiewicz Grupa spotykała się co drugi wtorek.- 16 spotkań po 2 godziny. W zajęciach uczestniczy średnio 8 osób. Tematyka zajęć; Styczeń – kartki z Quillingu. Luty- marzec- ozdoby wielkanocne. Kwiecień- maj – upominki dla przedszkola i żłobka – nazwy grup wykonane metodą quilling Październik – malowanie na szkle. Listopad- grudzień – ozdoby bożonarodzeniowe. W czerwcu uczestniczyłyśmy w Targach Kielce, gdzie nasze kol. Teresa Jurkiewicz i Danuta Wróbel wystawiły swoje prace, które bardzo podobały się uczestnikom targów. Koleżanki przygotowują wystawy swoich prac na rozpoczęcie i zakończenie roku akademickiego. Brałyśmy również udział w zajęciach z dziećmi w Szkole Podstawowej w Chęcinach. Na Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc przygotowywane są upominki.

GRUPA WOKALNA:

Starostą grupy - Halina Szewczyk. Zajęcia prowadzi Pan Przemysław Gruszka. Odbywają się raz w tygodniu przez 2 godziny. Grupa liczy 25 osób, Średnia osób biorących udział wzajęciach wynosi 22 osoby.W roku 2023 odbyło się 17 zajęć i 10 występów na różnych uroczystościach, łącznie daje to 54 godziny. Instruktora opłaciliśmy pieniędzmi z projektów z gminy, województwa i ze środków własnych. Grupa wokalna uświetniała swoim śpiewem takie uroczystości i imprezy jak:

  1. Przegląd kolęd i pastorałek – w dniu 06.01.2023r.

  2. Występ na Wielkiej Orkiestrze Swiątecznej Pomocy – w dniu 29.01.2023.

  3. Występ na Rynku w Chęcinach z okazji Rocznicy Powstania Styczniowego

  4. Występ w czasie zakonczenia roku akademickiego – w dniu 16.06.2023r.

  5. Występ podczas Dni Chęcin – 18.06.2023r

  6. Występ podczas przybycia Kadrówki 11.08.2023r

  7. Występ podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego – 5.10.2023r

  8. Występ na Rynku podczas kolędowania – 12.12.2023 r

  9. Podczas naszej „wigilii” - chór śpiewał kolędy.Chórzyści wystąpili w nowych strojach zakupionych ze środków z projektu gminnego.

  10. Chór wzbogacił się o nowe stroje: spódnice dla pań i muszki dla panów.

Grupa wokalne „Jesienna Sonata” chętnie uczestniczy w występach i próbach. Podczas spotkań panuje miła atmosfera.

WYCIECZKI: Sprawozdanie z wycieczek za 2023 rok. Starostami grupy są Marta i Stefan Syzdół. Wycieczki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, w których uczestniczą nasi słuchacze bo:„Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej”. Wycieczki, to sposób by integrować się z innymi ludźmi. Uczyć się wzajemnej odpowiedzialności,  poznawać inne środowiska, kulturę, obyczaje i historię. Podróże  dla Seniorów, to proces zatrzymywania starzenia fizycznego i psychicznego, to również rehabilitacja duszy i ciała. Wycieczki, to wreszcie sposób na  wyjście z domu by w  miarę możliwości fizycznych i finansowych realizować swoje marzenia. Możemy wracać do miejsc kiedyś poznanych i bywać w miejscach zupełnie nowych. Zdobywać wiedzę, uczyć się, zapamiętywać, podziwiać piękno naszego regionu i Polski. W roku 2023 uczestniczyliśmy w 10-ciu  wycieczkach :

1) 24.02.2024 r Szydłowiec, Skarżysko – zwiedziliśmy Zamek na sztucznej wyspie, otoczonej wodą,  Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, Ratusz z pręgierzem z  XVII wieku. Kościół farny pw. św. Zygmunta na Rynku Wielkim z 1401 roku. Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennym. W wyciecze uczestniczyło 37 osób.

2) 24.03. 2023 r  Zalipie i Tarnów  - zwiedziliśmy jedyną w Polsce malowaną wioskę, Dom Malarek, Zagrodę Felicji Curyłowej, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z wymalowanymi ścianami i posadzką w kwiaty. W Tarnowie piękny Ratusz z XVI w, a w nim Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek z renesansowymi kamieniczkami, Park Strzelecki z Mauzoleum Józefa Bema, przeszliśmy Szlakiem Żydowskich Zabytków. W wycieczce udział wzięło 52 osoby.

3) 14.03.2023 r Baseny Tropikalne Bińkowski – skorzystaliśmy w 15 osób z kąpieli  rekreacyjnych.

4)17.03.2023 r Solec Zdrój –  22 osoby skorzystały z leczniczych kąpieli siarczkowo – solankowych, by podreperować zdrowie.

5)  31.05.2023 r Zamość, Szczebrzeszyn -  w  50 osób zwiedziliśmy Roztoczańskie Muzeum PRL, piękny Rynek z zabytkowymi kamienicami, kościół św.  Michała Archanioła, Bastionową Fortyfikacje z 1618 roku, tzw. Twierdzę Zamość, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, miejsce urodzenia Marka Grechuty. Meleksem pojechaliśmy do jednego z najcenniejszych parków w Polsce, Pomnika Historii wpisanego na listę UNESCO, gdzie rosną stare klony srebrzyste i tatarskie oraz korkowce amurskie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Szczebrzeszynie na sesję  zdjęciową przy słynnym Pomniku Chrząszcza i zjedliśmy pyszne szczebrzeszyńskie lody.

6) 07.08.2023 r Szklana Huta -  w wycieczce uczestniczyło 40 osób ( wycieczka z projektu) . Zwiedziliśmy osadę średniowieczną i wzięliśmy udział w warsztatach  zielarskich, pieczenia podpłomyków oraz warsztatach tkackich.

7) 21.09.2023 r Warszawa -  w wycieczce wzięło udział 50 osób. Zwiedziliśmy Muzeum Pollin, Ogrody i Pałac w Wilanowie.

8) 19.10.2023 r Janowiec  i Kazimierz Dolny–  w wycieczce uczestniczyło 53 osoby.

W Janowcu zwiedziliśmy Zamek Firlejów, Wzgórze Trzech Krzyży, oglądaliśmy piękne krajobrazy z widokiem na Wisłę. W Kazimierzu Dolnym przeszliśmy Wąwozem Korzennym, zobaczyliśmy Spichlerze , Starą Chatę.  Zwiedzaliśmy Górny Rynek z otaczającymi kamienicami, Studnię jako symbol Kazimierza, legendarny pomnik psa Werniksa, kościół Farny z najstarszymi organami w Polsce z 1325 roku, Mały Rynek, Żydowski Kirkut ze Ścianą Płaczu, Górę Trzech Krzyży, przeszliśmy promenadą  nad Wisłą i podziwialiśmy nadwiślańskie  krajobrazy. Zakupiliśmy legendarne kazimierskie koguty. Kazimierz, to” Magiczne Miasto”, które przyciąga turystów niezależnie od pory roku, nas przyciągnęło do siebie już po raz trzeci i chyba nie ostatni.

9) 13.10.2023 r Umianowice ( projekt) -   Grupą 30 osób zwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „ Nidarium” z gigantycznym akwarium przedstawiającym życie roślin, gadów i ryb ze słynnym sumem z Nidy,  stację kolejki wąskotorowej z peronami, odnowioną wieżę ciśnień służącą obecnie za platformę widokową, woliery dla drapieżnych ptaków. Umianowice, to oaza spokoju i wyciszenia.

10) 16.11.2023 r Nowa Słupia ( projekt) – zwiedziliśmy nowo otwarty multimedialny Park Legend, nowoczesne Muzeum Starożytnego Hutnictwa oraz odwiedziliśmy Kamiennego Pielgrzyma Świętokrzyskiego „Emeryka”. Z wycieczki skorzystało 54

osoby. Ogółem w wycieczkach uczestniczyło 404 osoby, średnio 40 osób na jedną wycieczkę. Wycieczki organizowali Marta i Stefan Syzdół.

GRUPA AMATORÓW WYCIECZEK PIESZYCH: Starostą grupy jest Józef Łysak, który jest też przewodnikiem i opiekunem na trasie rajdu. Hasłem tej grupy jest: „Ruch to zdrowie”. Wycieczki organizowano zgodnie z planem zamieszczonym w Informatorze.

Grupy uczestników rajdów nie są liczne ze względu na nasz wiek i możliwości poruszania się.

W dniu 14.01.2023r rajd do rezerwatu „Góra Rzepka” z lotu ptaka podziwialiśmy architekturę Europejskiego Centrum Geologicznego w Korzecku.

W dniu 18.03.2023, rajd do zalewu w Lipowicy.

W dniu 22.04.2023r, w Światowym dniu Ziemi”, rajd geoturystyczny pt. „Chęciny – Szlakiem Ziemi i człowieka”. Rajd zakończony ogniskiem.

W dniu 20.05.2023r, rajd do Kamieniołomu „Zygmuntówka”, kamieniołom jest ważnym obiektem naukowym ma powstać w nim ścieżka geoturystyczna.

W dniu 10.06.2023r, rajd do Jaskini Piekło.

W dniu 4.11.2023r, rajd wokół Chęcin. Po drodze było grzybobranie.

Wszystkie rajdy odbyły się z kijkami, umiejętność chodzenia z kijkami nabyliśmy wcześniej.

Starosta grupy bardzo się stara o atrakcyjność rajdów.

TURNUSY REHABILITACYJNE I WCZASY : Starostą tej grupy jest Włodzimierz Puchała.

W roku 2023 zorganizowane zostały: turnus zdrowotny w Jarosławcu, wczasy w Łebie i wycieczka do Portugalii.

1.Turnus zdrowotny w Jarosławcu w terminie 01 – 13.05.2023r. Liczba uczestników 57. (Pobyt, wyżywienie, rehabilitacja i transport w cenie 1770 złoty). W czasie pobytu w Jarosławcu zjeździliśmy: Muzeum Bursztynu, z latarni morskiej podziwialiśmy piękną panoramę, muzeum- Kraina Motyli i Papug, pomnik Rybaka, Przystań Rybacką i piękną Plażę Dubaj. Byliśmy na dwóch wycieczkach wyjazdowych do Słupska i do Ustki, zwiedziliśmy Stare Miasto Słupsk oraz w Ustce deptak nadmorski i miasto. Odwiedziliśmy pomnik Chopina oraz Kwiatkowską z jej słynną ławeczką. Dużo tańczyliśmy w rytm muzyki kolegi Mirosława oraz na wieczorku i na ognisku zorganizowanym przez ośrodek. Codziennie chodziliśmy na przedśniadaniowe spacery brzegiem morza, na poranne ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz uczyliśmy się prawidłowo oddychać. Wszyscy wróciliśmy zdrowi, zadowoleni i zrelaksowani. 2.Turnus wypoczynkowy w Łebie w ośrodku Aga w dniach 23.07 – 02.08.2023r. Liczba uczestników wczasów to 58 osób. Koszt wyjazdu( pobyt, wyżywienie i transport to 2000zł). Ośrodk położony w centrum miasta, blisko morza. Wyżywienie i warunki bardzo dobre, Byliśmy na wycieczce pieszej po Łebie, wycieczce meleksami na ruchome wydmy. Plaża w Łebie obfituje w bursztyny więc codziennie wczesnym rankiem pasjonaci wyruszali na plaże w ich poszukiwaniu. Opalaliśmy się, spacerowaliśmy i wdychaliśmy jod. Humory dopisywały, okazało się, że można w deszczu tańczyć na podwórku. Wróciliśmy wypoczęci.3.Wycieczka do Portugalii w terminie 13.09- 19.09.2023r. Koszt wycieczki 4180 złoty. Liczba uczestników wycieczki 48. To był nasz pierwszy wyjazd zagraniczny. Autokarem dojechaliśmy na lotnisko Okęcie do Warszawy, a stamtąd do Lizbony samolotem Było bardzo dużo wrażeń, szczególnie, że niektórzy pierwszy raz lecieli samolotem. Mieszkaliśmy w pięknej miejscowości Fogueria de Foz, z okien hotelu rozpościerał się piękny widok na ocean. Pobyt był bardzo intensywny, zwiedziliśmy bardzo dużo dzięki wspaniałym przewodnikom. Zwiedziliśmy Coimbrę – miasto uniwersytetów, Porto - „stolicę północy”, pływaliśmy statkiem i gościliśmy w przechowalni i spedycji Porto gdzie degustowaliśmy słynne wino, Batalhe słynny klasztor -perełkę portugalskiej architektury, następnie Nazare nad Oceanem Atlantyckim oraz Fatimę z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, olbrzymim Placem Pielgrzyma, Kaplicą Objawień, Bazyliką Matki Bożej Różańcowej, Bazyliką Trójcy Świętej i Pomnikiem Jana Pawła II. Zwiedziliśmy Lizbonę. Lizbonę w dzień, w czasie całodniowej wycieczki i Lizbonę nocą tylko z autokaru w czasie przejazdu na lotnisko. Lizbona to bardzo duże i piękne miasto. Oprócz zwiedzania mieliśmy również czas na plażowanie, kąpiel w w wodach oceanu oraz zakupy. Przywieźliśmy ze sobą dużo pozytywnych wrażeń, wyjazd będziemy wspominać długo. Przywieźliśmy również dużo pamiątek w tym pięknych wyrobów z korka takich jak portfele, torebki, zakładki do książek biżuterii i dużo innych pięknych wyrobów oraz słynne wino Porto . Jedzenie było smaczne wino podawane do posiłków również. Wróciliśmy zmęczeni ale wszyscy zdrowi i szczęśliwi, pełni niezapomnianych wrażeń.4.Łącznie w wyjazdów skorzystało 163 osoby. Jest to duża liczba uczestników i chyba dlatego, że wpłat na wczasy dokonujemy na miejscu u starosty w miesięcznych dogodnych ratach.Już przygotowujemy się do do aktywnego wypoczynku w 2024 roku. Zaplanowane są wczasy zdrowotne w Jarosławcu w okresie 01.05 – 13.05.2024r, wczasy we Władysławowie na przełomie lipca i sierpnia, wczasy w Świeradowie Zdroju w sierpniu oraz wczasy w Bułgarii z jednodniową wycieczką do Stambułu. Na te wszystkie wyjazdy Starosta zbiera już pieniądze. O naszym zainteresowaniu tą formą wypoczynku i ralaksu świadczy wykorzystanie wszystkich zarezerwowanych wcześniej miejsc. Zarezerwowano też 54 miejsca na turnusie rehabilitacyjnym w Iwoniczu Zdroju w terminie 05.07 – 19.07.2025 roku.U

IMPREZY ARTYSTYCZNE – TEATR, FILM, KONCERTY. Starosta grupy - Jarosław Borowski. W roku 2023 odbyło się 10 wyjazdów na różne imprezy:

  1. 30.01. 2023 – Teatr – „Ballady i romanse” udział wzięło 43 osoby

  2. 13.02.2023 – Teatr – Teściowe wiecznie żywe”- Udział wzięło 30 osób

  3. 29.03.2023 – UJK – wykład Postępowanie dietetyczne w zespole metabolicznym i cukrzycy typu II – udział wzięło 28 osób

  4. 6.03.2023 – Kino „Helios” film „Opiekun”- udział wzięło 37 osób

  5. 14. 04.2023 – Polskie Radio Kielce – jak powstaje audycja radiowa – udział wzięło 16 osób

  6. 26.04.2023 – KCK Kielce, monodram „Ciotka Wieża”- udział wzięło 12 osób

  7. 18.09.2023 – Inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetów III Wieku na UJK zorganizowanego przez urząd marszałkowski – udział wzięło 25 osób

  8. 14.11.2023 – Kielce kino Fenomen film „Piłsudski”udział wzięło 5 osób

  9. 12.12.2023 – Kielce kino Fenomen, film „Chrzciny” - udział wzięło 17 osób

  10. !6.12.KCK teatr „Nazywam się Szwejk” - udział wzięło 23 osoby.

Uczestniczyliśmy we wszystkich darmowych seansach filmowych kina letniego na Rynku w Chęcinach organizowanych przez CKiS oraz imprezach organizowanych przez Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny. Ponadto w dniu 23.09.2023 r odbyła się w Chęcinach Gala Boksu – udział wzięły 22 osoby.

WOLONTARIAT. Starosta Elżbieta Ciepluch. Do grupy wolontariat należy każdy student uniwersytetu, który lubi pomagać innym.

Działalność.

  • Wielkanocna Paczka dla Rodaka na Wileńszczyźnie.

    Zaangażowani wszyscy studenci CHUTW.

  • Porządkowanie opuszczonych mogił na Cmentarzu Parafialnym w Chęcinach.

    Udział wzięło 5 osób.

    Czytamy dzieciom- spotkanie z uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Polichnie.

    Czytały 2 osoby.

  • Paczka dla Rodaka na Wileńszczyźnie.

    Zaangażowani studenci CHUTW.

  • Pomoc w przygotowaniu Wigilii dla słuchaczy CHUTW.

TEATR. Nasi słuchacze należą do Teatru Grodzkiego. W roku 2023 wystawiono następujące spektakle. 26.02.2023 r. – Maraton Teatralny czyli pięć premierowych spektakli w wykonaniu Senioralnego Teatru Grodzkiego w Chęcinach: „Przykra Niespodzianka”, „Niezawodna Broń”, „Wyliczanka ” , „Dziewczyna i diabeł”, „Trzy Kultury”. Na widowni w CKiS w Chęcinach zasiadło 370 osób. 15.06.2023r. – prezentacja spektaklu pt: „Przykra niespodzianka w wykonaniu aktorów Senioralnego Teatru Grodzkiego ”Pod Basztami” podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 2022/2023 Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach.

16-17.09.2023 – Udział w Festiwalu pn: „Tryptyk Żydowski. Prezentacja spektakli : „Szmoncesy cymesy Lajzera Kutwy”. 7-8.10.2023 r- VIII Ogólnopolski Festiwal Teatralny „OTE” – Senior. Premiera spektaklu „Królewskie wakacje”. 09.11.2023r. – premiera spektaklu Pn: „Poznajemy środowisko – Jesteśmy zdrowi” – Teatr Seniorów prowadzony przez Fundację Studio TM.

SPORT I TURYSTYKA I REKREAKCJA:

GIMNASTYKA W WODZIE – BASEN „PERŁA W NOWINACH”

Sprawozdanie z wyjazdów na „Basen Perła” w Nowinach za rok 2023.

Opiekun grupy Teresa Jurkiewicz.

Nasi studenci uczestniczą od kilku lat w wyjazdach na basen „Perła” w Nowinach. Wyjazdy opłacają sami uczestnicy, dojazd również we własnym zakresie. Spotkania ze starostą w środy przed wejściem na basen.

Odbyły się 42 wejścia grupowe- średnio 13 osób na jedno wejście. Razem uczestników w ciągu roku 575 osób

IMPREZY INTEGRACYJNE WŁASNE: Starosta grupy – Jadwiga Borowska

Odbyły się następujące bardzo udane imprezy.

  1. Bal karnawałowy” w dniu 04.02.2023r.

  2. Poczęstunek z okazji „tłustego czwartku” - Pączek, kawa lub herbata dla każdego. W dniu 16.02.2023r.

  3. Jajeczko” - jajeczko wielkanocne i życzenia w dniu 30.03.2023r.

  4. Zabawa taneczna z okazji zakończenia roku akademickiego – w dniu 09.06.2022r.

  5. Ogólne ognisko na Zelejowej na zakończenie roku akademickiego – w dniu16.06.2023r.

  6. Biesiada na zakończenie projektu pt. „Chęciński Senior stawia na aktywność” w dniu 28.06.2023.

  7. Ognisko integracyjne na Zelejowej na zakończenie wakacji w dniu 27.09.2023r.

  8. Impreza w Tokarni zorganizowana przez Urząd Marszałkowski „Świętokrzyskie dla Ukrainy” w dniu 29.08.2023r.

  9. Spotkanie wyjazdowe w Strawczynie z Seniorami z Rady Seniorów w dniu 24.08.2023r.

  10. Zabawa z okazji rozpoczęcia roku akademickiego w restauracji Pod Zamkiem w dniu 21.10.2023r.

  11. Zabawa andrzejkowa w restauracji Pod Zamkiem w Chęcinach – w dniu 2.12.2023r..

  12. Uroczysta wigilia na ponad 100 osób ( Słuchacze i goście zaproszeni) – w dniu 15.12.2023r

Organizatorem i odpowiedzialną za wszystkie imprezy była Jadwiga Borowska.

Wspierali ją słuchacze z grupy wolontariatu i rękodzieła.

IMPREZY ZEWNĘTRZNE. Starosta grupy - Zdzisław Myca

Odbyły się następujące imprezy, w których braliśmy udział:

  1. Spotkanie organizowane przez Starostwo Kieleckie „Kobiety Kreatywne, Gospodarne, Wyjątkowe. W Chęcinach w ECG dniu 3.02.2023r.

  2. Spotkanie – podziękowanie za udział w akcji Świętokrzyskie dla Ukrainy w Filharmonii świętokrzyskiej w dniu 16.01.2023r.

  3. Mecz na Walentynki w Kielcach w dniu 18.02.2023r.

  4. Spotkanie w Podzamczu Chęcińskim: Podwieczorek u Starosty w dniu 23.02.2023r.

  5. Spotkanie z Andrzejem Pieczyńskim w Podzamczu Chęcińskim : II Podwieczorek u Starosty w dniu 27.04.2023r.

  6. Wyjazd na Regionalne Forum Energetyczne organizowane przez Urząd Marszałkowski w Kielcach w dniu 26.09.2023r.

  7. Wyjazd do KCK do Kielc w dniu 13.10.2023r.

  8. Rozszerzone posiedzenie Powiatowej Rady Seniorów z okazji Dnia Seniora w dniu 14.11.2023r.

  9. Uroczyste wręczenie Anioła Dobroci organizowane przez Urząd Marszałkowski w Filharmonii Świętokrzyskiej dniu 20.11.2023r.

  10. Wyjazd do WDK w Kielcach na spotkanie Kobiety z pasją w dniu 24.11.2023r.

  11. Wyjazd do WDK na Galę Finałową Ogólnopolskiego Konkursu „Senior w Ruchu” w dniu 8.12.2023r.

    Organizatorem i opiekunem grupy na imprezach zewnętrznych jest starosta.

IMPREZY, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 2023 r.

STYCZEŃ

1. W dniu 06.01.2023r. grupa wokalna uczestniczyła w VI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

w Kościele Parafialnym w Chęcinach zorganizowanym przez PZS w Chęcinach.

  1. W dniu 20.01.2023r. Uczestniczyliśmy w spotkaniu : Z kolędą i pastorałką – Świętokrzyskie dla Ukrainy”

  2. W dniu 22.01.2022r. Uczestniczyliśmy w 160 Rocznicy Powstania Styczniowego (msza i złożenie kwiatów)

  3. W dniu 22.01.2023r. - odbył się koncert 'Od operetki do Sinatry”

  4. 29.01.2023r. - czynnie uczestniczyliśmy w Wielkiej Orkiestrze świątecznej Pomocy, nasz chór śpiewał.

  5. W dniu 30.01 .2023r. - byliśmy w Kielcach w teatrze TE TA TE na sztuce „Ballady i Romanse”

  6. W dniu 28.01.2023r. - uczestniczyliśmy na spotkaniu Kobiet w Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku.

LUTY

  1. W dniu 04.02.2023r. - odbył się Bal Karnawałowy w restauracji Pod Zamkiem

  2. W dniu 13.02.2023r. - byliśmy w Kielcach w KCK na filmie „Teściowe wiecznie żywe”

  3. W dniu 23.02.2023r. - byliśmy na wykładzie na UJK w Kielcach „Cztery pory roku w Szampanii”

  4. W dniu 23.02.2023r. Uczestniczyliśmy w Podwieczorku u Starostów w Podzamczu Chęcińskim.

  5. W dniu 6.03.2023 r. - byliśmy na filmie „Opiekun”w Kielcach.

  6. W dniu 24.02.2023r. - odbyła się wycieczka do Szydłowca i Skarżyska Kamiennej

  7. W dniu 26.02.2023r. - uczestniczyliśmy w imprezie Spotkanie z teatrem w CKiS w Chęcinach.

MARZEC

  1. W dniu 10.03.2023r. - uroczyste spotkanie w CKiS w Chęcinach z okazji Dnia Kobiet

  2. W dniu 14.03.2023r. - wyjazd do Kielc na Baseny Tropikalne Binkowski.

  3. W dniach 08 i10.2023. złożyliśmy życzenia naszym koleżankom i następnie kolegom z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny.

  4. W dniu 24.03.2023r. - odbyła się wycieczka do Zalipia i Tarnowa.

  5. W dniu 30.03.2023r. - wyjazd do Podzamcza Chęcińskiego na II Podwieczorek u starostów.

KWIECIEŃ

  1. W dniu14.04.2023r. - wyjazd do Radia Kielce do Centrum Edukacji Medialnej – 16 osób.

  2. W dniu 13.04.2023r. - spotkanie w Starostwie z darczyńcami dla Rodaków na Wileńszczyźnie.

  3. W dniu 21.04.2023r. udział w akcji prowadzonej przez gminę -Posprzątajmy naszą gminę”

  4. W dniu 22.04.2023r - obchody „Światowego Dnia Ziemi”

  5. W dniu .04.2023r. - udział w posiedzeniu Świętokrzyskiej Rady Seniorów przy UM w Kielcach, które odbyło się w Tokarni .

  6. W dniu .04.2023r. - udział w uroczystości promocji książki „Żydzi w Chęcinach”.

  7. W dniu 23.04.2022 udział w III Podwieczorek u Starostów w Podzamczu Chęcińskim.

MAJ

  1. W dniach 2-3 maj 2023R. - aktywny udział w imprezie gminnej Długi Weekend Majowy.( Rocznica Pacyfikacji Chęcin ).

  2. W dniach 01-13.05.2023R. - turnus – wczasy zdrowotne w Jarosławcu (54 osoby).

  3. W dniu 17.05.2023r. - podpisanie Klastra Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

  4. W dniu 18.05.2023 - udział w sesji „Dobre słowo” w szkole w Bolminie.

  5. W dniu .05.2023r. – rajd na trasie Chęciny – kamieniołom „Zygmuntówka”

  6. W dniu 25. 05.2023r. - wspotkanie w przedszkolu i żłobku z dziećmi z okazji Dnia Dziecka.

  7. W dniu 21.05.2023r. - czynny udział w Święcie Chęcin.

  8. W dniu 31.06.2023r. - wycieczka do Zamościa.

CZERWIEC

  1. W dniu 02.06.2023R. - Udział w Rocznicy Pacyfikacji Chęcin. wiersze”,

  2. W dniu 10.06.3r. - rajd pieszy do Jaskini Piekło.

  3. W dniu 15.06.2023 - uroczyste zakończenie roku akademickiego- wystawa prac rękodzieła i fotografii oraz występ grup wokalnej , teatralnej, tanecznej i językowej.

  4. W dniu 17.06.2023r. - bal na zakończenie roku akademickiego w restauracji Pod Zamkiem.

  5. W dniu 16.06.2023r. - biesiada z ogniskiem dla wszystkich słuchaczy na placu pod zamkiem.

  6. W dniu 28. 06 2023r. - podsumowanie części projektu Chęciński Senior stawia na aktywność..

  7. W dniu 29.06.2023r. - Ogólnopolskie Targi NGO EXPO Organizacji Pozarządowych

  8. W dniu 20.06.2023r. - Obchody Dni Chęcin.

  9. W dniu 29.06 20223r. - spotkanie w Łopusznie z Seniorami z Bieszczad

  10. W dniu .06.2023r. - „Świętokrzyska Wiktoria”

LIPIEC

  1. W dniu 09.07.2023r. - Kulturalna środa w Parku -”Legendy Świętokrzyskie”.

  2. W dniu 23.07.2023 r - wyjazd na wczasy w Łebie.

SIERPIEŃ

  1. W dniu7 0.08.2023R. - wycieczka do Huty Szklanej – warsztaty w ramach projektu..

  2. W dniu 11.08.2023r. - powitanie uczestników Marszu Szlakiem Kampanii Kadrowej na Rynku w Chęcinach , występ naszego chóru.

  3. W dniu 12.08.2023r. - udział w Poplenerowej Wystawie XIX Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Chęcinach.

  4. W dniu 13.08.2023r. - udział w Pikniku Wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego.

  5. W dniu 16.08.2023r. - Kulturalna Środa w Parku „Wiersze z mojego pamiętnika” Marty Syzdół.

  6. W dniu 23.08.2023r. - Kulturalna Środa w Parku „ Jaki Pan, taki kram” Aleksandry Lech

  7. W dniu 24.08.2023r. - wycieczka do Strawczyna - zaproszenie od Seniorów ze Strawczyna na piknik, zwiedzanie obiektów sportowych, kąpiel w basenie.

  8. W dniu 29.08.2023r. - piknik w Tokarni Świętokrzyskie dla Ukrainy.

WRZESIEŃ

  1. W dniu 08.09.2023r. - Kulturalny Wehikuł Czasu – wydarzenia artystyczne w duchu lat 70-80.

  2. W dniu 09.09.2023r. - Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w Niemczówce w Chęcinach

  3. W dniu 09.09.2023r. - Narodowe czytanie „Nad Niemnem” w Wojewódzkiej Bibliotece W Kielcach

  4. W dniu .09.2023r. - wycieczka na Święty Krzyż.

  5. W dniu 13.09.2023r. - Kulturalna Środa w Parku pokaz mody: Lata pięćdziesiąte „Grochy, groszki i kropeczki” - Danuta Wróbel.

  6. W dniach 13 – 19.09.2023r. - wycieczka do Portugalii – 48 osób

  7. W dniu 17.09.2023r. - uroczystości pod Pomnikiem Lotników w Polichnie, występ chóru.

  8. W dniu 18.09.2023r. - gala z okazji inauguracji roku akademickiego 22/23 w Filharmonii Świętokrzyskiej.

  9. W dniu 17.09.2023r. - aktywny udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej

  10. W dniu 20.09.2023r. - Kulturalne Środy w Parku - „Poezja Danuty Wróbel”.

  11. W dniu 21.09.2023r. - wycieczka do warszawy – Muzeum Pollin i Wilanowa.

  12. W dniu 27.09.2023r. - ognisko na zakończenie spotkań parkowych.

  13. W dniu 19.09.2023R. - udział uroczystości patriotycznej i złożenie kwiatów z okazji 83 Rocznicy Sowieckiej Agresji na Polskę.

PAŹDZIERNIK

  1. W dniu 05. 10.2023R. - Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024

  2. W dniach 7-8.10.2022 występ naszej grupy teatralnej na Festiwalu Teatrów Seniora w CKiS w Chęcinach.

  3. W dniu 12.10.2023r. - spektakl Łaszczyńscy w służbie narodu” w KCK w Kielcach.

  4. W dniu 13.10.2023r. - wycieczka do Umianowic NIDARIUM z projektu.

  5. W dniu 18.10.2023r. - koncert w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach w wykonaniu Piotra Malickiego.

  6. W dniu 21.10.20223r. - zaproszenie od Kieleckiego teatru Tańca na warsztaty tańca i zdobienia kapeluszy.

  7. W dniu 26.10.2023r. - porządkowanie grobów powstańczych na cmentarzu w Chęcinach.

  8. W dniu 30.10.2023r. - Uroczyste Otwarcie Biblioteki i Domu Seniora w Chęcinach.

  9. W dniu 30.10.2023r. - aktywny udzial w uroczystościach patriotycznych z okazji 193 Rocznicy Powstania Listopadowego, chór swoim śpiewem otwierał uroczystości.

LISTOPAD

  1. W dniu 04.11.2023r. - spotkanie w bibliotece „Dlaczego warto czytać?” z okazji Dni Otwartych.

  2. W dniu 09.11.2023r. - uroczyste zakończenie projektu etiudą teatralno – wokalną.

  3. W dniu 14.11.2023r. - Projekcja filmu „Piłsudzki” w reżyserii Michała Rosy w Kielcach w kinie Fenomen w WDK.

  4. W dniu 16.11.2023r. - wyjazd edukacyjny do Nowej Słupi – zwiedzanie Muzeum Legend i MuzeumStarożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.

  5. W dniu 15.11.2023r. - Święto seniora w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

  6. W dniu 18.11.2023r. - Finał Zawodów Pucharu Polski w Cheerleakingu Sportowym w CKiS w Chęcinach

  7. W dniu 20.11.2023r. - Filharmonia Świętokrzyska uroczystość „Świętokrzyski Aniol Dobroci”

  8. W dniu 24.11.2023r. - spotkanie w Kielcach w WDK „Kobiety z pasją , dbające o zdrowie”

  9. W dniu 26.11.2023r. - aktywny udział w Gminnej imprezie „Mam Talent”.

GRUDZIEŃ

  1. W dniu 15.12.2022 „Jasełka” w hali w CKiS w wykonaniu nauczycieli, rodziców i dzieci z Przedszkola w Chęcinach.

  2. W dniu 19.12.2022 przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną na cel: Paczka dla Rodaka z Wileńszczyzny.

  3. W dniu 15.12.2022 spotkanie opłatkowe , uczestniczyło ponad 100 osób. Chór spiewał kolędy, rękodzieło wręczyło upominki a koleżanki przygotowały smaczną kolację.

  4. W dniu 18.12.2022 udział w imprezie CHĘCINY NA ŚWIĘTA , chór śpiewał kolędy a rekodzieło przygotowało wystawę swoich robótek.

Parkowe Kulturalne Środy w Parku nie tylko dla seniorów-opiekun Elżbieta Ciepluch. Odbyło się 7 spotkań w ciągu wakacji:

  • Legendy Świętokrzyskie - 9 lipca

  • Wiersze z mojego pamiętnika – 16 sierpnia Marta Syzdół

  • Jaki Pan, taki kram – 23 sierpnia – Aleksandra Lech

  • Na muzyczną nutę – Rodzina Kasprzyków- 30 sierpnia

  • Lata pięćdziesiąte- „Grochy, groszki i kropeczki” - 13 września

  • Poezja Danuty Wróbel -20 września

  • Ognisko na zakończenie kulturalnych spotkań parkowych -27 września

    Kulturalne środy parkowe” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy CHUTW. Miło spędzaliśmy czas w sympatycznym towarzystwie.

    Należy przyznać, że pomysłów na zagospodarowanie „śród parkowych” mamy wiele.

    Projekty. W 2022 roku napisaliśmy cztery projekty a wygraliśmy trzy.

1 Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego”Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym „Prowadzenie działalności informacyjnej, edukacyjnej wśród seniorów z Gminy Chęciny na kwotę 10 000 zł z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć wokalnych, rękodzieła i lektorat z języka angielskiego oraz materiałów biurowych.

2. Otwarty konkurs Pomoc społeczna, Zadanie; Dofinansowanie działań mających na celu poprawę sprawności fizycznej i intelektualnej ludzi starszych w różnych sferach życia „Poznajemy środowisko jesteśmy zdrowi”z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej U M Woj. Św. . na kwotę 7965 zł

3. Otwarty konkurs z zakresu Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UM woj. Św. pn. „Chęciński Senior stawia na aktywność” na kwotę 5193 zł.

Wygrane projekty pomogły nam w prężnej działalności.

Podsumowując możemy się szczycić dużą aktywnością i zaangażowaniem słuchaczy w działalność naszego uniwersytetu. Chętnie się uczymy, o czym świadczy uczestnictwo słuchaczy na wykładach czy na spotkaniach ( wg list obecności i na Facebooku z liczby wejść). Bierzemy aktywny udział w zajęciach grupowych, lubimy śpiewać, tańczyć. Z chęcią jeździmy do teatru, filharmonii i kina oraz na wycieczki – interesuje nas nie tylko nasza okolica ale i dalsze rejony. Dbamy o zdrowie jeździmy na baseny , wczasy i turnusy rehabilitacyjne. Miło spędzamy czas na balach i ogniskach. Lubimy się uczyć i bawić. Mamy również duże zdolności kulinarne. Wykorzystujemy je podczas różnych imprez np. spotkanie w parku czy wigilia . Potrawy przygotowywane przez nasze koleżanki i kolegów są bardzo smaczne i estetycznie podane.

Wszystko to, co robimy robimy z wielką pasją i radością. Chcemy, aby to co robimy było widziane i zauważane, dlatego organizujemy wystawy, piszemy artykuły do prasy lokalnej – okazuje się, że mamy duzo utalentowanych słuchaczy w swoim gronie. Nasza dokładna koleżanka Helena Król pięknie i skrupulatnie prowadzi Kronikę Wydarzeń oraz stronę internetową. Pomagają jej w tym z wielką chęcią koleżanki i koledzy – studenci. Zdjęcia wykonane przez naszych kolegów zamieszczane są w kronice i na stronie w Internecie a nawet wygrywają w konkursach.

O tym co się dzieje lub będzie się działo czytamy na facebooku, każdy ma dostęp do tych informacji, gdyż swobodnie poruszamy się w sieci jesteśmy przecież po ukończonych kursach komputerowych. Słuchamy na żywo ogłoszeń przed każdym wykładem. Ogłoszenia i nie tylko bo krótkie sprawozdania i zdjęcia z wydarzeń na Facebooku umieszcza Prezes Zofia Puchała.

Chętnie dzielimy się naszymi osiągnięciami i umiejętnościami z innymi grupami seniorów, integrujemy się z seniorami z gminy Strawczyn. Chętnie dzielimy się z nimi naszym sposobem pracy, gościmy ich u siebie oraz odwiedzamy ich. Gościliśmy seniorów z Bodzentyna, pokazaliśmy im nasze piękne miasto i zamek. Kontynuujemy kontakt z UJK w Kiecach, Maria Jarońska pełni funkcję łącznika między UJK a nami. Jesteśmy zapraszani i chętnie uczestniczymy w wykładach organizowanych przez UJK przez Panią mgr Dorotę Mikołajewicz w Kielcach. Szczycimy się naszymi osiągnięciami na posiedzeniach Powiatowej Rady Seniorów. Zofia i Włodzimierz Puchała dzięki zaproszeniu przez panią redaktor Okońską wzięli udział w audycji w Radio Kielce pt „Spodziewany Gość”, gdzie mówili między innymi o działalności naszego uniwersytetu. Nasze talenty jasno wypłynęły podczas parkowych kulturalnych śród. Mamy nowe utalentowane poetki oprócz Elżbiety Ciepluch, są nimi Aleksandra Lech. Marta Syzdół i Danuta Wróbel. Mamy swoich przedstawicieli w Radzie Seniorów Powiatu Kieleckiego – Zofia Puchała wybrana na wiceprzewodniczącą Powiatowej Rady Seniorów i w Powiatowej Radzie Pożytku Publicznego- Stanisław Król członek oraz Urzędu Marszałkowskiego - Marta Syzdół członek. Chęciny są przyjaznym miastem dla studentów. Wielką pomoc i wsparcie mamy ze strony Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego. Burmistrz otacza nas pomocą merytoryczną i wspiera finansowo poprzez wygrane przez nas projekty. Zawsze możemy liczyć na pomoc i wsparcie nie tylko ze strony Pana Burmistrza ale również pracowników mu podległych. Pomaga nam w szukaniu ciekawych wykładowców, dzięki czemu nasze wykłady są bogate w treści i interesujące. Reklamuje naszą działalność. Pracownicy Urzędu GiM Chęciny pomagają nam w pisaniu projektów. Jesteśmy zapraszani i bierzemy zawsze czynny udział we wszystkich uroczystościach i przedsięwzięciach gminnych. Za ten patronat bardzo jesteśmy wdzięczni. Mamy przyjazną nam służbę zdrowia: dyrekcję szpitala w Czerwonej Górze i Przychodni w Chęcinach. Dziękujemy Paniom Emilii Jaworskiej i Małgorzacie Wojtczak za wykłady z zakresu zdrowia.

Dużym oparciem w naszej działalności jest Pani Dyrektor CKiS Renata Janusz. Wspiera nas w każdym działaniu. Służą nam pomocą wszyscy pracownicy CKiS za co bardzo Pani i wszystkim pracownikom CKiS dziękujemy. Staramy się być bardzo gościnni. Często gościmy osoby ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego oraz Sejmu i Senatu. Gościmy u nas też Seniorów ze Strawczyna i Bodzentyna. Owocem dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim są wygrane dwa projekty. Nasza działalność jest bogata w formy i w treści. Wszyscy chętni znajdują dla siebie interesujące miejsce, dzieje się tak dlatego, bo wszyscy dbamy o to, aby było ciekawie i bogato. Wyznajemy zasadę: człowiek nie żyje tylko dla siebie. Uniwersytet, to nie tylko Zarząd ale wszyscy słuchacze. Każdy wnosi cząstkę siebie. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy i pomagamy w ich realizacji. Dziękuję Zarządowi naszego stowarzyszenia za pracę, za ciekawe pomysły i wdrażanie ich w życie. Dziękuję Starostom grup, którzy poświęcają swój czas, a niekiedy i pieniądze własne na organizację zadań. Ogólnie dziekuję za zaangażowanie, za pracę, bo efekty naszej pracy widać i o nich słuchać nie tylko na terenie naszej gminy.

Życzmy sobie aby tak było dalej i aby nigdy nie zabrakło nam pomysłów i zapału do dalszej pracy. Mamy dużo osiągnięć gdyż mamy dużo pasjonatów w rożnych dziedzinach życia.

Pamiętajmy motto na bieżący rok akademicki, to: „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać”. Wiedzę nie tylko zdobywamy na wykładach ale też na wszystkich wyjazdach i działaniach.

Ja osobiście bardzo dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom, przypominam, że uczestnictwo w danym wydarzeniu to jest też wkład w działalność naszego uniwersytetu. Nie ma imprezy bez widzów, bez uczestników w danej imprezie. Nie byłoby wyjazdów do kin, teatrów filharmonii, wycieczek, wczasów, wykładów gdyby nie było osób w nich uczestniczących. Niech się spełniają marzenia bo pamiętajmy mamy bardzo dużo planów i zamierzeń . Na naszym uniwersytecie można rozwijać swoje pasje „zarażać” nimi innych i wprowadzać w życie . Żyjmy pełnią życia, bo życie jest po to by się nim cieszyć.

Zofia Puchała – prezes Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000627051 . Swoją działalność opiera na pracy społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej. Działalność naszego uniwersytetu zgodnie z założeniami opiera się na aktywizacji społecznej, intelektualnej, kulturalnej i fizycznej.

Rok 2022 był dla naszego uniwersytetu rokiem bardziej optymistycznym niż 2021, chociaż cały czas żyliśmy w napięciu, żeby Cowid nie wrócił i wojna na Ukrainie szybko się skończyła. Mimo tych sytuacji staraliśmy się śmiało patrzeć w przyszłość, planować i pracować.

Skład Zarządu:

prezes : Zofia Puchała

zastępca prezesa : Stanisław Król

sekretarz : Zofia Stokowiec

skarbnik : Lucyna Krzysztofik

członkowie : Jadwiga Borowska, Helena Król, Zdzisław Myca, Marta Syzdół, Włodzimierz Puchała

Komisja Rewizyjna w składzie : przewodniczący : Maria Znojek, członkowie : Alina Kułagowska, Wiesław Górnicki.

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000627051 . Swoją działalnośc opiera na pracy społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Działalność naszego uniwersytetu zgodnie z założeniami opiera się na aktywizacji społecznej, intelektualnej, kulturalnej i fizycznej.

Rok 2021 był dla naszego uniwersytetu rokiem bardzo ciężkim. Nikt nie spodziewał się, że nie będziemy mogli się spotykać, że będziemy się borykać z różnego rodzaju obostrzeniami.

Przypominam skład Zarządu:

prezes : Zofia Puchała – odpowiedzialna za prowadzenie Facebooka

zastępca prezesa : Stanisław Król

sekretarz : Zofia Stokowiec – prowadzenie biura

skarbnik : Lucyna Krzysztofik

członkowie : Jadwiga Borowska

Tomasz Gątkowski

Helena Król – prowadzenie kroniki, informacje do „Wiadomości Chęcińskich”, prowadzenie strony internetowej.

Zdzisław Myca

Marta Syzdół

Komisja Rewizyjna w składzie :

przewodniczący : Maria Znojek

członkowie : Alina Kułagowska

Wiesław Górnicki

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000627051.  Swoją działalność opiera na pracy społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Działalność naszego uniwersytetu zgodnie z założeniami opiera się na aktywizacji społecznej, intelektualnej, kulturalnej i fizycznej.

Rok 2020 był dla naszego uniwersytetu rokiem bardzo ciężkim. Nikt nie spodziewał się, że nie będziemy mogli się spotykać, że będziemy się borykać z różnego rodzaju obostrzeniami.

Przypominam skład Zarządu:

prezes : Zofia Puchała

zastępca prezesa : Stanisław Król

sekretarz : Zofia Stokowiec

skarbnik : Lucyna Krzysztofik

członkowie : Jadwiga Borowska

Tomasz Gątkowski

Helena Król

Zdzisław Myca

Marta Syzdół

Komisja Rewizyjna w składzie :

przewodniczący : Maria Znojek

członkowie : Alina Kułagowska

Wiesław Górnicki, który zastąpił Stefan Syzdóła.

Stefan zrezygnował z funkcji ze względów rodzinnych.