W dniu 24.01.2019 r. udaliśmy się na wirtualną wycieczkę po Ziemi Świętej. Mieliśmy najlepszego przewodnika, przyjaciela słuchaczy Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - pana magistra Andrzeja Kadłubka. Jak zaznaczył pan Andrzej, dla wielu słuchaczy był to powrót do wspomnień z wycieczki do Ziemi Świętej, a dla tych, którzy jeszcze tam nie byli - zachęta by odwiedzić te święte miejsca, gdzie ścierają się rożne wpływy kulturowe i różne religie.

Odbyliśmy wycieczkę od Jeziora Genezaret (Tyberiadzkie, Galilejskie) do Morza Martwego poprzez Galileę, Samarię, Judeę (nazwy z czasów Chrystusa). Dowiedzieliśmy się, że Jezioro Genezaret jest słodkowodne, z niego wypływa rzeka Jordan, która toczy swoje wody w dół do Morza Martwego. Dolina Jordanu jest zasobna w bardzo żyzną, czerwoną glebę. Brak wody zmusza do nawadniania terenów słodką wodą pobieraną z Jordanu kanałami irygacyjnymi i stąd dużo mniej wód wpływa do Morza Martwego. Jezioro Genezaret leży na głębokości 220 m. poniżej poziomu morza, a Morze Martwe jeszcze głębiej - bo 408 m. poniżej poziomu morza. Morze Martwe - to bezodpływowe jezioro o bardzo silnym zasoleniu - od 26 do 36%. Stąd w czasie kąpieli ciało utrzymuje się na powierzchni wody wyparte przez tak nasycony roztwór solny. Obliczono, że znajduje się w nim 45 mld metrów sześciennych  bardzo dobrej, leczniczej soli. Wysycha ono jednak około 1 metra głębokości w ciągu roku. Kąpiele w Morzu Martwym leczą wiele chorób. Wybudowane nowoczesne hotele cieszą się dużym powodzeniem. Panuje tam klimat śródziemnomorski, podobny jak w Hiszpanii, Włoszech, czy Grecji. Urzekła nas też wspaniała roślinność śródziemnomorska.

  

Państwo Izrael powstało w 1948 r., wcześniej były to ziemie Palestyny, która dziś jest mocno okrojona i stąd ciągłe walki Palestyńczyków z Żydami o zagarnięte ziemie na zachodnim brzegu Jordanu. Izrael to małe państwo o pow. dwadzieścia dwa tysiące kilometrów kwadratowych  (wielkość woj. zachodnio- pomorskiego). Gospodarczo państwo Izrael jest bardzo dobrze rozwinięte, wysoki też jest dochód narodowy na jednego mieszkańca. Stolicą jest Jerozolima - 800 000 mieszkańców, miasto wielu kultur i religii. Mamy tu dzielnicę chrześcijańską, ormiańską, muzułmańską, żydowską. Największym miastem jest Tel Awiw. To nowoczesne, bogate 3 mln miasto, posiada lotnisko, filharmonię, teatr, wyższe uczelnie. Wcześniej było tu państwo palestyńskie, gdzie około 1010 r. p.n.e. urodził się w Betlejem słynny król Dawid. Jezus, jak podaje Stary Testament wywodził się z rodu Dawida i urodził. się też w Betlejem. Dlaczego tę ziemię nazywamy Ziemią Świętą? Najwięcej wydarzeń związanych z historią zbawienia miało tu miejsce. Zwiastowanie, narodziny, życie i śmierć Chrystusa, Biblia - związane są z tą ziemią. Ziemia Święta - bo naznaczona obecnością Bożą, obecnością Chrystusa na ziemi, bo tutaj dokonała się śmierć Chrystusa i tu miała miejsce Pascha. Święta również dlatego, że cały czas są tam ludzie, którzy mają odwagę głosić naukę Chrystusa. Po tak pięknej lekcji geografii i historii Ziemi Świętej udaliśmy się w dalszą wirtualną wycieczkę po najciekawszych miejscach wiązanych z historią zbawienia. Góra Karmel (stąd wywodzą się karmelici bosi) na jej szczycie wznosi się kościół z XVII wieku w stylu klasycyzmu z elementami baroku, a po główną nawą znajduje się Grota Eliasza. Cezarea Nadmorska - widzieliśmy tam ruiny amfiteatru z widownią na 4 tys. widzów i akwedukt doprowadzający wodę oraz plażę i miejsce wypoczynku.

  

A w Tel Awiwie zobaczyliśmy latarnię morską, port Jafa, kościół św. Piotra, w którym bywał św. Piotr i stąd wypływał do Grecji. Kana Galilejska - kościół pod wezwaniem św. Jana i stągwie z wodą. Dla turystów jest też sklep z winem, niestety ceny wina są bardzo wysokie od 12 do 15 dolarów za butelkę. No cóż, to wino z Kany! Jest też obraz, na którym matka prosi syna o wino na weselu w Kanie. Tabha - miejsce związane z rozmnożeniem chleba. Kościół ukończony w 1984 r., wewnątrz mozaika z IV w. przedstawiająca chleb i ryby.

  

Jezioro Genezaret i wzgórza Moa. Kościół Prymatu zbudowany na skale powulkanicznej. Rzeźba przedstawia Chrystusa z laską pasterską, przekazującego władzę nad Kościołem św. Piotrowi. Góra Błogosławieństw i kościół ośmiu błogosławieństw zbudowany w formie ośmiokąta. Capharnaum - nowy kościół z betonu i szkła poświęcony w 1964 r. przez papieża Pawła VI. Pod spodem znajdują się ruiny domu św. Piotra i Pawła.

  

Góra Przemienienia - gdzie udał się Chrystus po zmartwychwstaniu. Na szczycie stoi Kościół Przemienienia, a w nim sceny przemienienia oraz Mojżesz z tablicami. W Nazarecie bazylika zwiastowania, w centrum miasta 2 kościoły - grota nawiedzenia i kościół górny na ruinach starego kościoła. Betlejem - Bazylika Narodzenia z zamurowanym portalem do 1,5 m wysokości, aby Arabowie nie mogli wjeżdżać do świątyni na koniach. W Grocie Narodzenia znajduje się 14 ramienna gwiazda ufundowana przez Polaków. Pole Pasterzy - kościół zbudowany według projektu włoskiego architekta Antonio Berluzziego w 1935 r. 3 km od Betlejem. Kopuła kościoła przypomina namiot pasterski. Góra Kuszenia - tu Jezus był kuszony przez szatana. Po drodze widzimy klasztory jakby przyklejone do skał. Mury Jerycha - ruiny starej części miasta zbudowanego z cegieł z suszonej gliny. Stąd wywodzą się słynne ,,trąby jerychońskie" i róża jerychońska - suszka, która włożona do wody pięknie rozkwita.

  

I tak dobiegła końca wycieczka po Ziemi Świętej. Wszyscy z uwagą słuchaliśmy pana Andrzeja, który pięknie opowiadając, zachęcił do zwiedzenia Ziemi Świętej.

                                                                                                                                      Wanda Polańska, fot. Józef Łysak

DSC_3521.JPG DSC_3522.JPG DSC_3526.JPG

DSC_3527.JPG DSC_3528.JPG DSC_3530.JPG

DSC_3532.JPG DSC_3662.JPG DSC_3663.JPG