Na ich wizytę przygotowywaliśmy się od dwóch tygodni. W tym czasie kontaktowałam się z koordynatorem Domu Kultury „Zacisze” do spraw UTW panią Taidą Załuską. Przyjechało 46 osób ich celem było zwiedzenie Ziemi Kieleckiej . Jeden dzień poświęcili nasi goście Chęcinom. Zwiedzili wszystkie zabytki naszego miasteczka z głównym, sztandarowym obiektem Zamkiem Królewskim. O godz. 16,00 przestąpili i progi naszego Domu Kultury i Sportu.

Po powitaniu gości i naszych studentów, punktualnie, zresztą jak zwykle, rozpoczął się wykład pana mgr Tomasza Żelichowskiego na temat „Skandale młodopolskie”. Wykład świetny, doskonale przygotowany, bardzo przybliżył nam ten okres, który nazywamy Młoda Polska. Mówił o wielu wybitnych ludziach, szczególnie artystach, malarzach, rzeźbiarzach, poetach na czele ze Stanisławem Wyspiańskim, Tetmajerem, Przybyszewskim. Wszyscy byli zasłuchani a niemilknące brawa po zakończeniu wykładu świadczyły że byli bardzo zadowoleni zarówno nasi jak i goście. Po wykładzie rozpoczęła się część artystyczna. Na początku wystąpił nasz zespół pod kierownictwem pana Przemysława Gruszki. Śpiewaliśmy 3 piosenki, w tym jedna o naszych Chęcinach, druga z repertuaru Trubadurów „Znamy się tylko z widzenia” i Haliny Kunickiej „Tych lat nie odda nikt”. Po nas wystąpił zespół „Oberek” z Wyszkowa. Zespół liczy sobie 11 lat. Występuje w pięknych strojach z Puszczy Białej i Zielonej. Pod każdym względem jest wyszkolony. Śpiewali pięknie pieśni i piosenki ludowe z tamtych rejonów, podobnie tańczyli. Wszyscy byli zachwyceni poziomem występu, aż brała zazdrość, wprost nie do wiary, że ludzie „trzeciego wieku” tak mogą pięknie tańczyć i występować. Chwała choreografowi. Po nich występowali panowie z Domu Kultury „Zacisze”. Ubrani byli w stroje starej Warszawy, również repertuar obejmował stare piosenki warszawskie. Po tym do nich przystąpiły panie, ubrane w charakterystyczne kapelusze, razem ale i osobno śpiewali piosenki o Warszawie. Kierownikiem tego zespołu jest wszechstronnie wykształcony muzycznie pan Jan Czerwiński, którego - rodzice Polacy mieszkali w Kamieńcu Podolskim wśród społeczności ukraińskiej. W związku z tym zespół w swoim repertuarze ma liczne piosenki ukraińskie, które śpiewa pięknie i rzewnie tak jak to robią ludzie ze wschodu. Czas płynął występy powoli kończyły się. Nie milkły brawa. Kończąc dziękowaliśmy sobie nawzajem. Pani Danuta Mochocka przewodnicząca Rady Gminy w pięknych słowach dziękowała przybyłym. Wzajemnie obdarowywaliśmy się upominkami. Goście otrzymali kolorowe foldery naszego miasta- dla wspomnień. A na sam koniec w sali bufetowej odbył się poczęstunek. Wszyscy z apetytem jedli smaczne ciasta, upieczone przez nasze koleżanki, którym tą drogą serdecznie dziękuje. Zbliżała się godz. 21,00 i goście wyjechali do Kielc, gdzie korzystali z noclegów zamówionych u zakonników na Karczówce.

Zyskaliśmy nowych przyjaciół.

                                            Zenona Dołęgowska – prezes Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku