Kryminalistyka nauka o środkach i sposobach wykrywania przestępstw. Funkcje kryminalistyki: rozpoznawcza, wykrywcza, dowodowa. Ważną rolę w wykrywaniu przestępstw odgrywają ślady.
Są to wszelkie zmiany w rzeczywistości, które jako znamiona postrzegane po zdarzeniach będących przedmiotem postępowania stanowią podstawę do odtwarzania przebiegu tych zdarzeń zgodnie z rzeczywistością. Ślady dzielą się na: materialne (powierzchniowe i wgłębione), pamięciowe, zjawiskowe i osmologiczne (zapachowe), odciski, odbitki, plamy, przedmioty pozostawione, zgubione ( na miejscu zdarzenia). Ślady rozróżniane ze względu na przedmiot, który ślad pozostawił to: daktyloskopijne (linie papilarne niezmienne, niezniszczalne w ciągu całego życia), cheiloskopijne (czerwień wargowa), traseologiczne (obuwie, samochód, przemieszczanie się, biologiczne (pochodzące lub związane z organizmami żywymi pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego lub roślinnego), fonoskopijne (nagrania), broni palnej, dokumenty, urządzenia do ich sporządzania, mechanoskopijne (pozostawione przez narzędzia) i inne.
Dzięki śladom można zrekonstruować przebieg wydarzeń. Akcesoria kryminalistyczne: pędzelek do nakładania proszków, angentorat (proszek), bluestar (nowoczesny środek do wykrywania śladów krwi), pakiety do wykrywania przestępstw na tle seksualnym, pakiety do wykrywania DNA, do wykrywania narkotyków (używana jest specjalna maska z pochłaniaczami i kombinezon). W kryminalistyce wykorzystuje się coraz nowsze sposoby wykrywania przestępstw oraz nowszy i dokładniejszy sprzęt. Nie ma zbrodni doskonałej.
Helena Król