Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000627051.  Swoją działalność opiera na pracy społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Działalność naszego uniwersytetu zgodnie z założeniami opiera się na aktywizacji społecznej, intelektualnej, kulturalnej i fizycznej.

Rok 2020 był dla naszego uniwersytetu rokiem bardzo ciężkim. Nikt nie spodziewał się, że nie będziemy mogli się spotykać, że będziemy się borykać z różnego rodzaju obostrzeniami.

Przypominam skład Zarządu:

prezes : Zofia Puchała

zastępca prezesa : Stanisław Król

sekretarz : Zofia Stokowiec

skarbnik : Lucyna Krzysztofik

członkowie : Jadwiga Borowska

Tomasz Gątkowski

Helena Król

Zdzisław Myca

Marta Syzdół

Komisja Rewizyjna w składzie :

przewodniczący : Maria Znojek

członkowie : Alina Kułagowska

Wiesław Górnicki, który zastąpił Stefan Syzdóła.

Stefan zrezygnował z funkcji ze względów rodzinnych.

Koledze Stefanowi serdecznie dziękujemy za zaangażowaną pracę w komisji.

Liczba słuchaczy:

w I semestrze było 147 czynnych słuchaczy, a na koniec 2020 r było 116. Mniejsza liczba słuchaczy jest efektem braku spotkań co za tym idzie braku bezpośredniego przekazywania informacji.

Każdy członek Zarządu ma określone zadania. W sposób skrupulatny dba o nasze finanse skarbnik Lucyna Krzysztofik.

W roku sprawozdawczym odbyło się 6 spotkań Zarządu i Starostów .

Tematyka tych spotkań dotyczyła założeń programowych, mających na celu rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej naszych słuchaczy oraz spraw bieżących.

Rok 2020 rozpoczęliśmy wesoło i tanecznie balem sylwestrowym na którym bawiliśmy się w 69 osób. Rozpoczęliśmy działalność zgodnie z zapisami w Informatorze. Tak było aż do 11 marca 2020 roku wtedy to ogłoszono, że zajęcia zostają zawieszone aż do odwołania. Czekaliśmy nikt nie wiedział jak długo ta sytuacja będzie trwać. Okazało się, że ta sytuacja trwała do końca roku kalendarzowego jeśli chodzi o wykłady.

W roku sprawozdawczym odbyło się 6 wykładów zgodnie z planem i 17 wykładów publikowanych na stronach internetowych z różnych dziedzin życia.

Tematyka wykładów była bardzo zróżnicowana: medycyna, historia, etyka, prawo, ekonomia, poezja, przyroda, religia i inne.

Starosta grupy: Wanda Polańska, Anna Żmijewska, Irena Górnicka i Jadwiga Harabin

Wykłady przesłali nam wykładowcy, osoby doskonale rozumiejące obecną sytuację.

Lp

Data

Temat

Piszący

1

20.04.2020 r.

Polacy i Rosjanie, podobieństwa i różnice cywilizacyjno - kulturowe

dr hab. Oleg Leszczak z UJK

2

26.04.2020 r.

Stanisław Moniuszko, życie i twórczość

mgr Przemysław Gruszka

3

03.04.2020 r.

Rekomendacja czytelnicza

mgr Waldemar Trepka

4

17.05.2020 r.

Mentalność Ukraińców i Rosjan, podstawowe różnice

dr hab. Oleg Leszczak

5

10.05.2020 r.

Polityka senioralna wobec osób starszych

mgr Renata Janik, Marszałek Woj. Św.

6

10.05.2020 r.

Świętokrzyska Rada Seniorów

kadencja 2020 - 2025

mgr Renata Janik - Marszłek Woj. Św.

7

23.05.2020 r.

COVID -19 choroba XXI wieku

lek.med. Małgorzata Wojtczak

8

22.10.2020 r.

Leczenie reumatoidalne oraz wpływ siarki na organizm człowieka

lek. med. Małgorzata Wojtczak

9

29.10.2020 r.

Zdrowe odżywianie, właściwe dbanie o kondycję fizyczną

dr Małgorzata Terek Derszniak

 

10

7.12.2020 r.

Kąpiel” słowa i melodia

mgr Przemysław Gruszka

11

14.11.2020 r.

Objawy kardiologiczne niektórych chorób niekardiologicznych

dr n. med. Marcin Syzdół

12

27.11.2020 r.

Aktywność fizyczna w wodzie

mgr Jolanta Długosz

13

28.11.2020 r.

Zamość nasza perełka renesansu

kol. Marta Syzdół

14

02.12.2020 r.

Schorzenia stóp

mgr Gabriela Ziemba

15

08.12.2020 r.

15.12.2020 r.

20.12.2020 r.

Cykl wykładów o Janie Pawle II

ks. dr Rafał Dudała

16

29.10.2020 r.

Ćwiczenia na powietrzu - CKiS

mgr Mariusz Skuta

17

04.11.2020 r.

Trening dla seniora _ CKiS

mgr Mariusz Skuta

 Piszącym bardzo jesteśmy wdzięczni,  wykłady są nam bardzo potrzebne świadczy o tym liczba wejść na stronę Facebooka. Wiemy, że były one czytane nie tylko przez nas studentów. Podziękowania dla kol. Marty Syzdół za wykład o sercu i dla Wandy Polańskiej za cykl wykładów o Janie Pawle II.

Nasi studenci mogą brać udział w wielu zajęciach grupowych, rozwijających indywidualne zainteresowania, takie jak: lektoraty językowe,zajęcia: komputerowe, plastyczne, muzyczne, ruchowe, teatralne, sportowe.

SEKCJE I GRUPY ZAINTERESOWAŃ:

JĘZYK ANGIELSKI

Istnieje grupa języków obcych – starosta grupy Adela Wojciechowska. Zajęcia prowadzi nauczyciel języka angielskiego – Justyna Ramiączek. Odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny.  Było 16. 

 Pani Justyna prowadzi zajęcia bardzo ciekawie z dużym zaangażowaniem i empatią, a grupa dużo zyskuje i dużo się uczy. Frekwencja na zajęciach jest prawie 100%.

GRUPA WOKALNA:

Grupa wokalna „Jesienna Sonata” - starosta grupy Wanda Majcher. Instruktorem jest Przemysław Gruszka , zajęcia odbywały się systematycznie, odbyło się 18 spotkań. Chór działa prężnie i odnosi duże sukcesy. Swoim śpiewem uświetnia uroczystości nie tylko nasze ale i gminne promując w ten sposób nasz uniwersytet. W bieżącym roku zakupione zostały letnie stroje (paniom sukienki, a panom spodnie, koszule i kamizelki).

GRUPA TANECZNA:

Grupa taneczna „Wiosenne Przebudzenie” - starosta grupy Bogumiła Karolewska. Instruktorem jest Dorota Krzysztofik. Zajęcia odbywały się systematycznie i było spotkań 6 i płyta. Pani instruktor przesłała nam e-mailem lekcje nauki tańca,  a Pan Miernik w CKiS przegrał nam na płytki, dzięki temu możemy w domach ćwiczyć taniec.

GRUPA TEATRALNA:

Grupa teatralna – starosta grupy Elżbieta Ciepluch. Prowadzący zespół to Dorota i Artur Anyżowie. Spotkań było 6  i 3 spotkania we wrześniu.

Grupa przygotowała i wystawiła dwa spektakle: „Królowa Śniegu” i „ Legenda o Zbóju Madeju”. Obie te sztuki cieszyły się dużym i pozytywnym odbiorem przez mieszkańców naszej gminy. Mieliśmy w planach wyjazdy ze sztuką „Legenda o Zbóju Madeju”, niestety ze względu na pandemię wizyty w Mniowie i Nowinach nie doszły do skutku.

We wrześniu przygotowaliśmy się do etiudy teatralno -wokalno -tanecznej, która miała się odbyć w listopadzie.

WYCIECZKI:

Starostami a zarazem organizatorami wycieczek są: Marta Syzdół i Teresa Muster

Zorganizowane były 2 wycieczki z przewodnikiem.  Koszty wycieczek pokrywają uczestnicy wyjazdów. Miejmy nadzieję, że jeszcze będziemy jeździć.

GRUPA AMATORÓW WYCIECZEK PIESZYCH:

Grupa powstała w październiku 2019 r. Z inicjatywy Józefa Łysaka, który jest jej starostą. Hasłem tej grupy jest: „Chcesz zdrowo żyć, weź kijki i chodź z nami”. Zorganizowano dwie wycieczki zgodnie z planem. Na wycieczkach (rajdach pieszych) starosta Józef pełni funkcję przewodnika.

TURNUSY REHABILITACYJNE I WCZASY :

Starostą tej grupy jest Włodzimierz Puchała.

W roku 2020 zorganizowane zostały dwa turnusy:

  1. Turnus wypoczynkowo – rehabilitacyjny w Iwoniczu Zdroju od 25.07.2020 r. - 08.08.2020 r. - koszt to 1150 zł.z przejazdem w obie strony. Wyjechało 56 słuchaczy. Oprócz rehabilitacji i wieczorków zapewnionych przez ośrodek uczestniczyliśmy w trzech wycieczkach pieszych : spacer po mieście, do Bełkotki i na Żabią Gór, w jednej wycieczce promocyjnej do naszych sanktuariów La Salette, Dębowca i Dukli oraz całodniowej wycieczki do Przemyśla, Arłamowa, Kalwarii Pacławskiej. Byliśmy Myczkowcach, w Polańczyku, pływaliśmy statkiem po Morzu Solińskim. Zwiedziliśmy Odrzykoń – zamek koło Kamieńca i zwietrzenia skalne Prządki oraz Żarnowiec dworek Marii Konopnickiej. Mała grupą byliśmy na Słowacji i w Rymanowie Zdroju. Wszyscy wróciliśmy zdrowi i zadowoleni.

  2. Turnus wypoczynkowy w Mrzeżynie zamiast w Bułgarii w dniach 29.08 – 05.09.2020 r. Ilość uczestników 54 ( pobyt, wyżywienie i transport to 950 zł).

    Byliśmy na dwóch wycieczkach pieszych po Mrzeżynie oraz dwóch wycieczkach autokarowych w Dobrzycy zwiedzaliśmy ogrody i zwiedziliśmy miasto Kołobrzeg, wypłynęliśmy statkiem w morze. Wróciliśmy wypoczęci i zdrowi.  Niestety ze względu na dużą liczbę zachorowań i wejście województw małopolskiego i świętokrzyskiego w czerwoną strefę zakażeń nie wyjechaliśmy do Zakopanego. Może w następnym roku pojedziemy?

IMPREZY ARTYSTYCZNE – TEATR, FILM, KONCERTY.

Starostą grupy od kwietnia został Tomasz Gątkowski.

W roku 2020 zorganizowano 3 wyjścia na imprezy: Chętnie jeździliśmy na imprezy artystyczne, dlatego, ze starosta trafnie je wybierał .

IMPREZY INTEGRACYJNE WŁASNE:

Starostami grupy imprezy integracyjne są Jadwiga Borowska i Teresa Jurkiewicz. Do ich obowiązków należy organizacja imprezy i zbiórka pieniędzy na jej cel. Koleżanki zorganizowały cztery fantastyczne imprezy (jedna nie odbyła się ze względu na pandemię).

WOLONTARIAT:

Starostą grupy jest Elżbieta Ciepluch. Spotkania tej grypy odbywają się w miarę potrzeb, a członkiem praktycznie jest każdy chętny i zaangażowany w daną akcję. Z tego wynika, że chętnie udzielamy się i pomagamy innym. dużo słuchaczy ma bardzo „dobre serce”.

SPORT I TURYSTYKA I REKREACJA:

GIMNASTYKA W WODZIE – BASEN „PERŁA W NOWINACH”

Starosta grupy – Teresa Jurkiewicz, a ćwiczenia w wodzie prowadzi Monika Sobura Święs. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu . W ramach zachęty do ćwiczeń w wodzie wystąpiliśmy do wójta Gminy Sitkówka – Nowiny z prośbą o zniżkowe bilety wejściowe na basen. Otrzymaliśmy zniżkę na bilety. Zachęcamy do korzystania z basenu, bo gimnastyka w wodzie poprawia kondycję ruchową i zdrowie psychiczne.

RĘKODZIEŁO

Starostą grupy jest Krystyna Wójcikowska. Zajęcia odbywały się w środy co dwa tygodnie wg planu. Odbyły się tylko trzy zajęcia, a ich efektami  mogliśmy się pochwalić na wystawach. Trzy prace przekazaliśmy na licytację dla chorej Moniki.

IMPREZY KTÓRE ODBYŁY SIĘ W 2020 r. ROKU POMIMO PANDEMII:

:1,Rok 2020 rozpoczęliśmy tanecznie grupą 69 osobową w lokalu Pod Srebrną Górą. Organizatorem była Kol.Jadwiga Borowska

  1. W dniu 09.01.2020 r. Panie właścicielki lokalu Pod Zamkiem zaprosiły wszystkich słuchaczy naszego uniwersytetu na herbatkę, ciastko i lampkę szampana. Lokal Pod Zamkiem odwiedziliśmy tłumnie. Organizatorem i sponsorem była Krystyna Stępniewska.

  2. W dniu 12.01.2020 r. Grupa wokalna uczestniczyła w Przeglądzie Kolęd I Pastorałek w Kościele Parafialnym w Chęcinach zorganizowanym przez PZS w Chęcinach. Organizatorem z ramienia uniwersytetu była Kol. Wanda Majcher.

  3. W dniu 15.01.2020 r. . grupa wolontariatu wraz ze starostą Elżbietą Ciepluch odwiedziła Dom Pomocy Społecznej w Czerwonej Górze. Były wspólne śpiewy kolęd i degustacja ciasteczek upieczonych przez nasze koleżanki.

  4. W dniu 17.01.2020 r. Byliśmy w teatrze w Kielcach na sztuce „Wiśniowy sad” Organizator Kol. Tomasz Gątkowski

  5. Rozpoczynamy tworzenie kącika przeczytanej książki. Pani Dyrektor Renata Janusz kupiła regał i wybrała miejsce w którym będzie stał, my przyniesiemy przeczytane w dobrym jeszcze stanie książki. Odpowiedzialne Kol. Irena Górnicka i Jadwiga Harabin. Książek zebraliśmy aż 150.

  6. W dniu 21.01.2020 r. Pojechaliśmy dużą grupą na kulig do Sobkowa. Po kuligu gościliśmy w pałacu na obiedzie. Organizator Kol. Marta Syzdół i Teresa Muster

  7. W dniu 26.01.2020 r. Odbyła się premiera z wielkim sukcesem dla nas „Legenda o Zbóju Madeju” Reżyserzy Dorota i Artur Anyż, starosta Elżbieta Ciepluch

  8. W dniu 09.02.2020 r. Uczestniczyliśmy gromadnie w spektaklu „Przystanek HOLLYWOOD”w CKiS w Chęcinach.

  9. W dniu 14.02.2020 r. Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego pojechaliśmy na Bal Karnawałowy z Don Vasylem. Były tańce i ciepłe przekąski. Organizator Kol. Teresa Muster.

  10. W dniu 15.02.2020 r. Grupa naszych słuchaczy wzięła udział w „Rajdzie Walentynkowym” z kijkami przez organizowanym przez CKiS. Rajd trasą Rynek Górny – Zamek zakończony ogniskiem.

  11. W dniu 21.02.2020 r. odbył się Bal Karnawałowy (Ostatki) w Chęcinach „Pod Srebrną Górą” Liczba uczestników 43 osoby. Organizatorem balu Kol. Jadwiga Borowska.

  12. W dniu 22.02.2020 r. Odbyła się premiera sztuki „Królowa Śniegu”. Spektakl wyreżyserowany przez Dorotę i Artura Anyżów, dźwięk Dariusz Miernik, aktorzy nasze Koleżanki i Kolega oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach. Występ bardzo udany, przybyło dużo widzów. Starosta Elżbieta Ciepluch

  13. W dniu 27.02. 2020 r. o godz 11.00 odbył się spektakl „Legenda o Zbóju Madeju” dla młodzieży wszystkich szkół z gminy Chęciny.

  14. W dniu 28.02.2020 r wyjazd do Filharmonii Świętokrzyskiej – koncert Danuty Błażejczyk – „Piosenki z dawnych lat”. Organizator Tomasz Gątkowski

  15. W dniu 01.03.2020 r. Wyjazd do teatru do Kielc sztuka Wiesława Myślińskiego „Widnokrąg” Organizator Tomasz Gątkowski.

  16. W dniu 03.03. 2020 r. odbyła się całodniowa wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic organizator Kol. Marta Syzdół

  17. W dniu 04.03.2021 r. nasz chór wystąpił podczas spotkania z Prezydentem RP w CKiS.

  18. W dniu 06.03.2020 r. wycieczka do Solca Zdroju na baseny siarkowe. Organizator Kol. Marta Syzdół.

    11.marca 2020 r. zajęcia odwołane,  zakaz spotkań.

  19. W dniu 03.04.2020 r. rozdawaliśmy maseczki ( maseczki rozdawane były w 8 punktach przez Stanisława Króla, Martę Syzdół, Zofię Gajos, Zofię Gruszka, Józefa Łysaka, Wiesławę Tablicę, Elżbietę Ciepluch i Włodzimierza Puchałę), które w ilości 150 sztuk dostaliśmy od Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego.

  20. W dniu 25.05.2020 r. odwołany został wyjazd na wczasy w Bułgarii. Wyjazd został zamieniony na wyjazd do Mrzeżyna.

  21. W dniu 25.05.2020 r. poszliśmy na wymaz (badania) do przychodni w Chęcinach. Dostaliśmy 60 testów na COVID 19 od Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego.

  22. W dniu 15.06.2020 r. odbyło się WALNE ZEBRANIE,  na którym zarządowi jednogłośnie udzielono wotum zaufania

  23. W dniu 22.06.2020 r. zakończenie roku akademickiego szczegółowo przygotowane nie odbyło się ze względu na zachorowania na terenie naszej gminy na COVID 19.

  24. W dniu zakończenia roku akademickiego planowane i przygotowane ognisko zostało odwołane, organizator Kol. Jadwiga Borowska.

  25. W dniu 25.06.2020 r. uczestniczyliśmy w Gaszyn Czellenge D\dla małej Zosi.

  26. W dniu 25.07.2020 r. wyjechaliśmy na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny do Iwonicza Zdroju.

  27. W dniu 28.08.2020 r. wyjechaliśmy na 8 - dniowe wczasy do Mrzeżyna.

  28. W dniu 16.09 2020 r. odbyło się zebranie Zarządu i Starostów, ustalono plan rozpoczęcia roku akademickiego.

  29. W dniu 18.09.2020 r. W CKiS Uczestniczyliśmy w widowisku „Pieśń nad pieśniami”, wykonawcami byli niepełnosprawni aktorzy ze Śląska.

  30. W dniu 01.10.2020 r. o.godzinie 9.00 uroczystość rozpoczęcia roku odwołana.

Niestety zajęcia zawieszone przez gminę a następnie decyzją rządu zamknięte do dzisiaj nie mogą się odbywać.

W 2020 roku przystąpiliśmy i wygraliśmy sześć projektów:

1 Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego”Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym „Prowadzenie działalności informacyjnej, edukacyjnej wśród seniorów z Gminy Chęciny na kwotę 6000 zł z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć wokalnych – 2880 tanecznych – 2530, lektorat z języka angielskiego – 975 zł. Nie wykorzystaliśmy w całości dotacji. Niestety 4336,73 zł musieliśmy zwrócić. Ze względu na brak możności spotykania się zajęcia się nie odbywały.

2 Otwarty konkurs na realizację zadań z zakresu nauki, edukacji, oświaty i wychowania w 2020 roku pn. Warsztaty teatralne dla seniorów z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Św. Departament Edukacji Sportu i Turystyki na spektakl „Moralność Pani Dulskiej na kwotę 3000,00. Niestety 3000 zł musieliśmy zwrócić.

3, Otwarty konkurs na działalność z zakresu nauki, edukacji, oświaty w wychowaniu na rok 2020 pn. Organizacja wydarzenia historycznego – promocyjnego upamiętniającego jubileusz 700 – lecia koronacji Króla Władysława Łokietka – władcy zasłużonego dla Chęcin z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Św. Departament Edukacji Sportu i Turystyki na kwotę 3500.00. Niestety kwotę 3500 zł musieliśmy zwrócić w całości.

4 Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego pt. „Aktywni seniorzy” z Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWoj. Św. Na kwotę 5516.00 w tym dotacja 4964,40 . Ponieważ odwołaliśmy rajd międzygminny na zamek z poczęstunkiem ze względu na pandemię musieliśmy zwrócić 900 zł. Projekt dotyczył wyjazdów na basen w Nowinach i wykład „Zdrowe odżywianie”, wykorzystaliśmy pieniądze w kwocie 4064 zł .

5 Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego „Gotowi do działania - aktywizacja osób niepełnosprawnych” z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UM woj. Św. DESiT na kwotę 11094.00 w tym wysokość dotacji 9984,60. Zwróciliśmy 1755,09.była to równowartość jednego wyjazdu do Solca Zdroju, który byliśmy zmuszeni ze względu na zamknięte baseny odwołać. Pozostała kwota 8229,51 zł to 2 razy wyjazd do Solca Zdroju na basen, stroje dla chóru ( sukienki dla pań i spodnie, koszule oraz kamizelki dla panów), wykład i ćwiczenia na świeżym powietrzu.

6. Pozyskaliśmy środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie pracowników w wysokości 4855 zł .

Mimo trudności w wykonaniu zadań z projektów i tak dużo zrobiliśmy i wykorzystaliśmy przyznane pieniądze. Duża w tym zasługa Kol. Teresy Jurkiewicz i Marty Syzdół.

Zaznaczam, że dwa pierwsze projekty pisała za nas Pani Dyrektor CKiS, pozostałe pomagali nam pisać Panie z Urzędu Gminy i CKiS.

Podsumowując możemy się szczycić dużą aktywnością i zaangażowaniem w działalność naszego uniwersytetu. Chętnie się uczymy o czym świadczy uczestnictwo w wykładach ( na spotkaniach wg list obecności i na Facebooku z liczby wejść).

Bierzemy aktywny udział w zajęciach grupowych, lubimy śpiewać, tańczyć. Z chęcią jeździmy do teatru, filharmonii i kina oraz na wycieczki – interesuje nas nie tylko nasza okolica ale i dalsze rejony. Dbamy o zdrowie jeździmy na baseny , wczasy i turnusy rehabilitacyjne. Miło spędzamy czas na balach i ogniskach. Lubimy się uczyć i bawić. Mamy duże zdolności kulinarne. Wykorzystujemy je podczas różnych uroczystości takich jak wigilia i inne spotkania . Potrawy przygotowywane przez nasze koleżanki i kolegów są bardzo smaczne i estetycznie podane.

Sprawnie poruszamy się po internecie, prawie wszyscy studenci ukończyli kurs komputerowy, który odbył się w I semestrze w marcu i kwietniu.

Wszystko to, co robimy robimy z wielką pasją i radością. Chcemy, aby to co robimy było widziane i zauważane, dlatego organizujemy wystawy, piszemy artykuły do prasy lokalnej – okazuje się, że i takich utalentowanych słuchaczy mamy w swoim gronie. Nasza utalentowana koleżanka Helena Król pięknie prowadzi Kronikę Wydarzeń i stronę internetową. Prowadzona przez Kol. Helenę kronika jest pod każdym względem wzorcowa. Pomagają jej w tym z wielką chęcią koleżanki i koledzy – studenci. Zdjęcia wykonane przez naszych kolegów zamieszczane są w kronice, na stronie w Internecie .

O tym co się dzieje lub będzie się działo czytamy na facebooku, każdy ma dostęp do tych informacji, gdyż swobodnie poruszamy się w sieci. Słuchamy na żywo ogłoszeń przed każdym wykładem. Ogłoszenia i nie tylko na Facebooku umieszcza prezes.

Chętnie dzielimy się naszymi osiągnięciami i umiejętnościami z innymi grupami seniorów.

Chęciny są przyjaznym miastem dla studentów. Wielką pomoc i wsparcie mamy ze strony Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego.

Burmistrz otacza nas pomocą merytoryczną i wspiera finansowo. Zawsze możemy liczyć na pomoc i wsparcie nie tylko ze strony Pana Burmistrza ale również pracowników mu podległych. Pomaga nam w szukaniu ciekawych wykładowców, dzięki czemu nasze wykłady są bogate w treści i interesujące. Pracownicy Urzędu GiM Chęciny pomagają nam w pisaniu projektów. Wielką nagrodą za naszą pracę są słowa Pana Burmistrza Roberta Jaworskiego

„ Z takimi ludźmi jak Wy współpraca to przyjemność”.

Dużym oparciem w naszej działalności jest Pani Dyrektor CKiS Renata Janusz. Zawsze ma dla nas czas . Wspiera nas w każdym działaniu. Pomagają nam wszyscy pracownicy CKiS za co bardzo Pani Dyrektor i jej zespołowi dziękujemy. Mamy w CKiS swój pokój oraz miejsce na wszystkie zajęcia. Od lipca mamy nowe lokum pokój nr 19.

Oprócz wsparcia duchowego mamy przyjaciół naszego uniwersytetu, którzy wspierają nas finansowo. Dziękujemy naszym sponsorom. Nasi darczyńcy to Panowie: Zbigniew Lech, Marian Szałas,Kazimierz Sienkiewicz i Zdzisław Myca. Nasz pokój wzbogacił się o nową szafę zasponsorowaną przez Włodzimierza Puchałę i Zdzisława Mycę, a zmontowaną przez Stefana Syzdóła ,( który zasponsorował zamek ) i Włodzimierza Puchałę.

Często gościmy osoby ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Owocem dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim są wygrane dwa projekty, dwa wykłady Pani Marszałek Renaty Janik oraz maseczki, które w lipcu otrzymaliśmy dla wszystkich słuchaczy.

Nasza działalność jest bogata w treści. Wszyscy znajdują dla siebie interesujące miejsce, dzieje się tak dlatego, bo wszyscy dbamy o to, aby było ciekawie i bogato. Uniwersytet to nie tylko Zarząd ale wszyscy słuchacze. Każdy wnosi cząstkę siebie. Jak uważnie przyjrzymy się naszej działalności to gdzieś znajdziemy i swoją osobę. Nie wyróżniamy nikogo, bo łatwo pominęlibyśmy kogoś z nas . Dziękuję Starostom grup, którzy poświęcają swój czas, a niekiedy i pieniądze na organizację powierzonych im zadań.

Dziękuję za zaangażowanie, za pracę bo efekty naszej pracy widać i o nich słuchać nie tylko na terenie naszej gminy.

Życzmy sobie aby tak było dalej, aby nigdy nie zabrakło nam pomysłów i zapału do dalszej pracy w naszym Stowarzyszeniu.

Udowodniliśmy, że nawet w tak trudnym okresie pandemicznym odnaleźliśmy się i potrafiliśmy działać na rzecz nas wszystkich.

Pamiętajmy motto na bieżący rok akademicki, to: „Marzenia nie przechodzą na emeryturę”.

                                                          Zofia Puchała - Prezes Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku