Oto krótka relacja z wielkiej tragedii jaka zdarzyła się mieszkańcom wsi Michniów. Szczyt okrucieństwa, tragedia niesprawiedliwa. Nie do zrozumienia i nie do zapomnienia.
Wieś Michniów została nocą z niedzieli 11.07 na poniedziałek 12.07.1943r. otoczona skrycie przez hitlerowskie oddziały policyjne. Rankiem 12.07.1943 r. wszystkich mieszkańców zabijano, umieszczano w stodołach i stodoły podpalono. Po południu tego dnia przybył do Michniowa z głębi lasów siekierczyńskich oddział partyzancki AK Jana Piwnika („Ponury”). Partyzanci zatrzymali przejeżdżający obok wsi pociąg i zaatakowali wagony „nur fur Deutsche”. Akcja ta to był odwet za poranną pacyfikację Michniowa w tym dniu. Na pociągu umieścili napis „za Michniów”. Wczesnym rankiem 13.07.1943 r. nadjechała kolumna samochodów hitlerowskich. Hitlerowscy policjanci ruszyli tyralierą na Michniów. Wymordowali przy życiu pozostałych mieszkańców i podpalili wszystkie domy, wcześniej je gruntownie ograbiając. Nieliczni mieszkańcy którzy pozostali przy życiu byli później świadkami tych wydarzeń. Datę 12.07.1943 r. uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców wszystkich polskich wsi (817 miejscowości), które doznały okrucieństwa pacyfikacji przez hitlerowców.

Ocaleni mieszkańcy zebrali spalone zwłoki ludzi i pochowali w zbiorowej mogile. Umieścili płytę z piaskowca z wyrytymi nazwiskami. Są tam też całe rodziny. Po wojnie umieszczono pomnik. Jest to Matka Świętokrzyska –„Pieta Michniowska” – symbol Michniowa. Powstała ustawa, która ustanawia nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Było obchodzone pierwszy raz 12.07.2018 r. oraz 75 rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów.
Notatka Aleksandra Lech. Zdjęcia Stanisław Król.


