Opactwo Cystersów w Wąchocku.

Z historią i bieżącą działalnością Opactwa zapoznał nas Ojciec Filip. Uśmiechnięty i cierpliwy zakonnik oprowadził nas po klasztorze i pokazał wiele interesujących miejsc. Informacje przekazywał w sposób zrozumiały, ciekawy i czasem dowcipny.

Z historią i bieżącą działalnością Opactwa zapoznał nas Ojciec Filip. Uśmiechnięty i cierpliwy zakonnik oprowadził nas po klasztorze i pokazał wiele interesujących miejsc. Informacje przekazywał w sposób zrozumiały, ciekawy i czasem dowcipny. Zakon Cystersów powstał we Francji w 1098r w Citeaux ( po łacinie Cisterium, stąd nazwa zakonu – cystersi). Charyzmatem cystersów jest służba Bogu i ludziom przez modlitwę i pracę. Cystersi prowadzą życie wspólne według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Opactwo Cystersów w Wąchocku założone zostało w 1179r przez biskupa krakowskiego Grdeona, zwanego Gedką. Był to prężnie działający ośrodek życie kulturalnego, gospodarczego i przemysłowego. Zabudowania Opactwa są jednym z najpiękniejszych pomników architektury romańskiej w Polsce. Ściśle związani z Polską dzielili jej losy, wzloty i upadki, zwycięstwa i klęski, cierpienia i niepowodzenia. W 1819 r. między innymi, za działalność patriotyczną, władze carskie wypędziły cystersów z klasztoru. W 1951r. cystersi powrócili do Wąchocka i objęli opuszczony klasztor, w którym służą Bogu i ludziom, Ojczyźnie i Narodowi. Wąchockie Opactwo jest miejscem modlitwy i pracy cystersów. Jest też wspaniałym pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej. Ojciec Filip poprowadził nas trasą przeznaczoną do zwiedzania:

- Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość;

  

  

-Grób Jana Piwnika „Ponurego”, gdzie nasi przedstawiciele zapalili znicz;

- Klasztorne krużganki- długi korytarz okalający wewnętrzny dziedziniec zwany wirydarzem;

- Kapitularz mający pierwotny wystrój, został zbudowany na rzucie kwadratowym, jego sklepienia podzielono na dziewięć pól spoczywających na czterech wolno stojących kolumnach oraz przyściennych wspornikach;

- Karcer, fraterie – sala, w której pracowali mnisi jest pomieszczeniem na planie kwadratu o sklepieniu palmowym;

- Refektarz- wspólna jadalnia zakonników z wczesnogotyckimi elementami na prostokątnym  planie. Zajmuje część środkową południowego skrzydła. Zwiedziliśmy również cysterskie ogrody.

Po zakończeniu zwiedzania każdy chętnie zajrzał do kawiarenki, gdzie posilił się smacznymi pierogami lub żurkiem. Kawa i ciasto smakowały wspaniale. Zwiedzanie Wąchocka nie byłoby kompletne bez spotkania ze słynnym sołtysem Po posiłku spacer był wskazany, więc wszyscy odwiedzili aleję sołtysa.

 

Pomnik Sołtysa Wąchocka został odsłonięty w 2003 roku w odpowiedzi na to, że Wąchock od lat słynie w całej Polsce z dowcipów o sołtysie, mimo, że obecnie panuje tu Burmistrz, a wcześniej był wójt. Corocznie w Wąchocku odbywa się Zjazd Sołtysów, który obejmuje kilkanaście konkurencji sprawnościowych i intelektualnych, opartych na poczuciu humoru.

                                                                                                                           Elżbieta Ciepluch. Zdjęcia Stanisław Król.