Blisko trzysta osób wzięło udział w II Świętokrzyskim Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który odbył się w murach Wydziału Pedagogiki i Psychologii UJK w Kielcach w dniu 26.09.23 r. Przedmiotem spotkania było stworzenie płaszczyzny współpracy i wymiany doświadczeń między członkami Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wiem, że przyjechaliście do nas Państwo wysłuchać wykładów środowiska naukowego, ale równie ważna jest chęć dzielenia się radością z osiągnięć, które udało się Państwu zrealizować „– mówiła podczas otwarcia uroczystości dr hab. prof. UJK Agata Chabior, kierownik Zakładu Edukacji Dorosłych. W programie wydarzenia znalazły się wystąpienia poświęcone m.in. historii Uniwersytetów Trzeciego Wieku, roli aktywności fizycznej w zachowaniu zdrowia oraz znaczeniu nowych technologii w życiu seniorów. Organizatorami kongresu były Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej, kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz Fundacja Restart. Patronat nad wydarzeniem sprawował Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

 

 

 

Na kongresie obecność potwierdziło 15-cie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Słuchacze Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku również uczestniczyli w Kongresie, wysłuchaliśmy wystąpień i wykładów zaproszonych gości jak i profesorów UJK w Kielcach. Ciekawy wykład przedstawiła dr hab. Agata Chabior Prof. UJK na temat "Ruch to zdrowie". Interesujący był temat dr Wojciecha Ziębińskiego - " Klucz do długowieczności, czyli jak w zdrowiu dożyć sędziwego wieku" oraz temat "Deinstucjonalizacja Usług Społecznych Na Rzecz Seniorów "- dr Renaty Miszczuk. Były poruszone tematy bezpieczeństwa Seniorów, aktywności w świecie technologii i cyfryzacji. Pani Blicharska Krawczyk przedstawiła działalność Otwartego Uniwersytetu Seniorów UJK w Kielcach. W przerwie mogliśmy zintegrować się z uczestnikami innych uniwersytetów wymienić doświadczenia, wyrazić własne spostrzeżenia, wypić kawę, zjeść ciasto czy kanapkę i co ciekawe mogliśmy skorzystać z fotobudki trochę było przy tym zabawy (chyba tak trochę rozrywkowo). Tematy były bardzo ciekawe i do funkcjonowania Seniorów bardzo potrzebne. Dziękujemy za zaproszenie nas na II ŚWIĘTOKRZYSKI KONGRES UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU UJK w Kielcach

Marta Syzdół