Drugi wykład zaprezentowała nam mgr dypl. higienistka stomatologiczna Katarzyna Obarska - Członek Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, która opowiedziała nam o tym jak ważne jest dbanie o jamę ustną (próchnica lub paradontoza mogą być źródłem różnych infekcji a nawet choroby Alzheimera), chorobach przyzębia, ochronie podrażnionych dziąseł. Profilaktyka chorób jamy ustnej to również profilaktyka p/nowotworowa- szczególnie nowotworów głowy i szyi. W czasie wykładu dowiedzieliśmy się na jakie objawy zwracać uwagę i jeżeli nie ustępują należy udać się do specjalisty. Przypomniała nam o szkodliwości palenia papierosów i E-papierosów. Nie każdy z nas wiedział, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór głowy i szyi 30-krotnie, nadużywanie alkoholu- 10 krotnie, równoczesne palenie i picie alkoholu podwyższa to ryzyko aż 300-krotnie. Na koniec wykładu rozdano wśród słuchaczy próbki pasty wybielającej oraz do walki z płytką nazębną (powoduje powstawanie kamienia nazębnego).
Realizacja programu
Helena Król
Realizacja programu
Helena Król
Realizacja programu
Wykład w dniu 7 marca miał wyjątkową oprawę i charakter, odbył się w przeddzień Święta Kobiet. Przed wykładem zaszczyciła nas swą obecnością Pani Marszałek Renata Janik, która przekazała wszystkim Paniom życzenia i poczęstowała każdego słuchacza słodkościami.
Helena Król
Realizacja programu
W dniu 29 lutego 2024 r wykład poprowadził go dr hab. Karol Ciepluch prof. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spotkaliśmy się w nowym budynku Gminnej Biblioteki. Bardzo dużo naszych studentów wzięło udział w tym wykładzie.
Helena Król
Realizacja programu
W wycieczce uczestniczyło 46 osób (słuchaczy uniwersytetu).


