Muzeum Historii Kielc

Po zwidzeniu Kościoła św. Wojciecha udaliśmy się do Muzeum Historii Kielc Przewodnik poprowadził nas na I piętro. Zwiedzanie rozpoczął od historii powstania Kielc. Kielce wywodzą swoje początki od małej osady w sercu Puszczy Świętokrzyskiej nad rzeką Silnicą. Nazwa miejscowości może być związana z "kielcami", to znaczy kłami dzika, Celtami zwanymi inaczej Kieltami lub terminem "klec" oznaczającym lepiankę. Legenda jest trochę bardziej romantyczna. W Muzeum obejrzeliśmy najstarsze znaleziska z powstającej w XII w. osady oraz rekonstrukcje osady i chaty z tego okresu.

Kościół Św. Wojciecha w Kielcach – wycieczka 21.02.2019 r.

Początki parafii sięgają XI w. Pierwszy, modrzewiowy Kościół powstał między 1081 a 1101 r. z fundacji księcia Władysława Hermana, gdy diecezją zarządzał bp Lambert II. Świątynia, przy której istniała wczesnopiastowska osada, będąca kolebką miasta, otrzymała wtedy wezwanie Św. Wojciecha. Kościół był uposażony w dobra: Szydłówek, Kielce, okoliczne wioski i część Chęcin – wymienia kronikarz Jan Długosz.

14.02.2019 r. Wykład. Choroby ginekologiczne i onkologiczne w starszym wieku. Dr Leszek Smorąg – ginekolog.

Sytuacja zdrowotna w Polsce.

Do najważniejszych problemów zdrowotnych mieszkańców Polski należą: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby układu kostno – stawowego, mięśniowego, tkanki łącznej, urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych, choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Zarówno subiektywne, jak i obiektywne mierniki stanu zdrowia ludzkości wskazują, że stan zdrowia społeczeństwa polskiego jest gorszy od przeciętnego dla ogółu mieszkańców Unii Europejskiej. Subiektywny miernik stanu zdrowia ludzkości: jak wynika z badania Eurostat  w państwach członkowskich UE, odsetek mieszkańców Polski (w szczególności wśród osób 65+) oceniających swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły jest wyraźnie większy niż przeciętny dla krajów Unii Europejskiej.

07.02.2019 r Spotkanie członków Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Burmistrzem Gminy i Miasta Chęciny Panem Robertem Jaworskim.

Pan Burmistrz przedstawił inwestycje zakończone w obecnym czasie oraz najważniejsze do wykonania w nowej kadencji.