W dniu 9 stycznia 2018 r o godz. 9:20 wyruszyliśmy z Chęcin do Kielc aby zwiedzić :

1/ Muzeum Dialogu Kultur.

2/ Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.

Muzeum Dialogu Kultur znajduje się w Oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach w Kamienicy Pod Trzema Herbami na Rynku w Kielcach. Jest to muzeum w technice audio-video, które za pomocą fotografii, filmów, wypowiedzi znanych osób prezentuje różnorodność narodową, etniczną, religijną, a także wyjaśnia czym jest kultura, tradycja, dyskryminacja, tolerancja, płeć kulturowa.

  

Miły przewodnik pan Michał Siedlecki oprowadził nas po Muzeum i zajmująco przybliżał nam pojęcia, które składają się na dialog międzykulturowy. W sprawie dialogu wypowiadali się m.in. ksiądz Adam Boniecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Piotr M.A. Cywiński – polski historyk mediewista, działacz społeczny, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wskazywali na olbrzymie znaczenie: wspólnych dyskusji, wyrozumiałości, porozumienia jak również szacunku, solidarności, integracji i miłości. Są to słowa klucze, które torują drogę do wzajemnej tolerancji i zrozumienia innych. Natomiast: konflikty, niezgoda, uprzedzenie, przemoc, zniewolenie - prowadzą do wojen i kataklizmów cywilizacyjnych. Dialog międzykulturowy - to jedyna droga do porozumienia i uniknięcia katastrofy wyniszczającej ludzkość. Znamy z historii i literatury przykłady segregacji rasowych: np. w USA pastor Martin Luter King zorganizował marsz na Washington, w RPA Nelson Mandela przez całe dziesięciolecia walczył o zniesienie apartheidu. W 1986 roku w Asyżu miało miejsce, ważne ekumeniczne wydarzenie. Odbył się tam mianowicie Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym wzięło udział 47 delegacji, reprezentujących, poza chrześcijaństwem, trzynaście religii świata. Zdjęcie z tego spotkania znajduje się w zbiorach Muzeum.

Oglądaliśmy również wystawę p/n Pożegnanie Taboru opartą na fotografiach z lat 60-tych artysty fotografika Andrzeja Polakowskiego, który udokumentował przełomowy okres w historii narodu romskiego – przechodzenie z wędrownego na osiadły tryb życia.

   

Tematykę cygańską przybliżyła i zajmująco prowadziła pani Agnieszka Caban kierownik Muzeum. Cyganie przybyli do Polski w XV wieku z terenu dzisiejszych Niemiec, na fali prześladowań i pogromów, które ich tam dotknęły. Kolejne grupy przywędrowały w XIX wieku z rejonu ukraińskiego Tarnopola. Cyganie prowadzili wędrowny tryb życia - przemieszczali się wozami od wiosny do jesieni. Zimą zatrzymywali się na wsiach aby przetrwać najtrudniejsze warunki. Trwało to do II wojny światowej, podczas której Niemcy wymordowali ponad 60 % populacji. Po wojnie, władze wywierały presję na Cyganów aby się osiedlali na stałe w większych skupiskach ludzkich. Ci bardziej światli, jakoś dawali sobie radę w nowej rzeczywistości. Zakładali zespoły muzyczne, kuźnie, warsztaty kotlarskie. Mniej odporni nie umieli się przystosować, popadali w konflikt z prawem, zapadali na choroby, depresje, zżerała ich tęsknota za życiem w wędrujących taborach, wspólnych posiłkach, handlu, wróżeniu. Lata 60-te ubiegłego wieku były okresem przystosowania Cyganów do osiadłego trybu życia - trzeba było z bólem serca sprzedać wozy i konie i przystosować się do otaczającej rzeczywistości. Teraz jedynie na zdjęciach możemy zobaczyć cygańskie wozy kolorowe, tabory i obozowiska. Wszystko się zmienia - tylko koni żal.

    

Następnym obiektem który zwiedziliśmy w tym dniu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza. Naszym przewodnikiem po Obiekcie był pan Paweł Piotrowski. W budynku w którym było kiedyś Technikum Geologiczne, od roku 2009 mieści się WBP. Jest to biblioteka na miarę dzisiejszych czasów. Jest tu skomputeryzowany katalog biblioteczny umożliwiający szybkie wynajdywanie odpowiedniej publikacji za pomocą komputerów zainstalowanych w Bibliotece, lub przez internet. Dla starszych czytelników, w dalszym ciągu istnieje katalog tradycyjny w postaci kartek zainstalowanych w szufladkach w porządku alfabetycznym. W zbiorach bibliotecznych jest 220 tys. książek (w wolnym dostępie 30 tys. woluminów), pozostałe są w magazynach. Dla ułatwienia czytania osobom starszymi słabo widzącym są tu książki drukowane dużym drukiem, ale jeżeli to nie wystarcza, można skorzystać z rzutnika który powiększa druk do dogodnych wymiarów. Wyeksponowana jest książka - nagrodzona ostatnią Literacką Nagrodą Nobla. Biblioteka posiada bogaty zasób audiobuków. Wszystkie książki posiadają zabezpieczenia, które są wykrywane przez bramki antykradzieżowe zainstalowane przy wyjściach z pomieszczeń. Byliśmy też w czytelni w której znajduje się 270 tytułów prasowych. Są tam też encyklopedie, słowniki, atlasy, dostęp do internetu, urządzenia do powiększania i przetwarzania druku, skanowania i inne nowinki techniczne.W tym samym czasie Bibliotekę zwiedzali słuchacze aż z 3 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W związku z tym, Biblioteka przygotowała dla zwiedzających niespodziankę. Najpierw Pełnomocnik Marszałka Województwa Świętokrzyskiego pan Jerzy Pyrek przypomniał jak ważna jest aktywizacja seniorów. Następnie odbył się wykład p/t "Aktywni w każdym wieku - fizjoterapeutyka w bibliotece" przygotowany przez Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy POLANICA z miejscowości Chrusty k/ Zagnańska. Panie fizjoterapeutki opowiadały o zaletach codziennej aktywności ruchowej i pokazując ćwiczenia gimnastyczne wciągnęły wszystkich obecnych na sali do ich wykonania. Był też pokaz właściwego doboru kijków i sposoby prawidłowego chodzenie z nimi czyli nordic walking. Na zakończenie panie prowadzące przedstawiły historię fizjoterapii, rehabilitacji i leczenia sanatoryjnego od starożytnych Egipcjan i Greków w tym ojca medycyny Hipokratesa, aż do współczesnych lekarzy i fizjoterapeutów.

                                                                                                Reasumując: była to bardzo miła i pouczająca wycieczka.

                                                                                                                                            Henryka i Waldemar Gruszka