KUROZWĘKI – wycieczka 22.11.2018 r.

Pierwszy etap naszej wycieczki to Pałac w Kurozwękach. Zbudowany prawdopodobnie ok.1400 roku przez ród Kurozwęckich, rozbudowywany przez stulecia przez potomków: Lanckorońskich, Sołtysów, przeszedł w 1833 roku
w ręce Pawła Popiela.

 Odtąd, po dziś dzień pozostaje w rękach tegoż rodu z jednym wyjątkiem: w 1944 roku Marcin Popiel pozbawiony został przez władze PRL-u swej własności. Po przeszło 40 latach w 1991 roku zamek wraz z parkiem powrócił w ręce spadkobierców ostatnich właścicieli - odkupił go od państwa w imieniu rodziny, Jean Martin Popiel i podjął trud przywrócenia mu dawnej świetności. Obecnie jego właścicielem jest syn Jeana - Marcin Popiel, który wraz z żoną Francuzką i 3 dzieci mieszka w pobliskiej miejscowości. Dziś Zespół Pałacowy w Kurozwękach jest znany w Polsce jako obiekt zabytkowy i atrakcja turystyczna z jedynym w naszym kraju stadem bizonów amerykańskich, liczącym aktualnie 60 sztuk tych pięknych zwierząt. Niedawno stado zagrożone było likwidacją; na szczęście ta „dziwna” decyzja jednego z ministrów została anulowana.

   

W zamku dokonano restauracji piwnic oraz podziemi.

 

Odnowiono barokową kaplicę zamkową, salę balową i ciągi salonów, wyremontowano pawilony.

  

Na szczególną uwagę zasługuje otwarte w 2011 roku Muzeum a w nim skarby i pamiątki rodu Popielów wraz z galerią obrazów znanego malarza i pisarza Józefa Czapskiego.

 

Zespół Pałacowy wzbudził w uczestnikach naszej wycieczki autentyczne zainteresowanie. Gdybyśmy byli tam na wiosnę lub latem, na pewno byłby też zachwyt pięknymi platanami w pałacowym parku.

                                                                                                                                       Maria Jarońska, zdjęcia Stanisław Król.