Ćmielów – miasto w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Ćmielów. W Ćmielowie funkcjonują obecnie dwie fabryki porcelany. Jedne z najstarszych fabryk porcelany w Polsce z tradycjami sięgającymi 1790 roku.

W pomieszczeniach muzeum rzucają się w oczy przepiękne, delikatne, kolorowe ekspozycje serwisów obiadowych, kawowych i użytku codziennego. Przewodniczką naszą była Pani Katarzyna Urbańska, która przybliżyła nam proces powstawania porcelany. Pokazała również czym różni się porcelana od fajansu.

  

W gablotach można było zobaczyć najpiękniejsze, najdroższe zdobione złotem i 24 karatowym kobaltem - serwisy. Jeden zwracał szczególną uwagę nazwa „Matylda", który został odtworzony z miłości. Car Mikołaj II zamówił w 1905 ten serwis dla swojej kochanki Polki Matyldy Krzesińskiej stąd nazwa. W gablotach muzealnych  zobaczyliśmy porcelanę z całej Europy np. z Hiszpanii, Niemiec, Anglii, Danii, Rosji, Ukrainy. Porcelana użytkowa to np. odważniki do wagi, izolator prądu, obudowy do żarówek, wałki do ciasta, uchwyty do spłuczek itd. Piętro wyżej ukazała nam się wystawa rzeźby, obrazów artysty nazywanego rzeźbiarzem ruchu Tadeusza Tomaszewskiego, Polaka mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.

  

                                                                                                                                  Notatka Teresa Muster.

                                                                                                                                  Zdjęcia Stanisław Król.